"Sylwester Chęciński nie brał scenariuszy za wszelką cenę". Jacek Bromski wspomina twórcę "Samych swoich"

2021-12-09, 11:01

"Sylwester Chęciński nie brał scenariuszy za wszelką cenę". Jacek Bromski wspomina twórcę "Samych swoich"
Sylwester Chęciński był uważnym reżyserem - wspomina Jacek Bromski. Foto: PAP/Rafał Guz

 - Sylwester Chęciński był uważnym reżyserem, nie brał scenariuszy za wszelką cenę - powiedział Jacek Bromski, reżyser i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

  • Polski reżyser Sylwester Chęciński zmarł 8 grudnia 2021 we Wrocławiu. Miał 91 lat.
  • Niezwykle popularne komedie Chęcińskiego: "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Rozmowy kontrolowane" są dowodem na znakomity warsztat reżysera.
  • Sylwester Chęciński zasłynął komediami, ale jego dorobek filmowy zawiera udane obrazy różnych gatunków.

Jacek Bromski podkreślił, że przyjaźnił się z Sylwestrem Chęcińskim. - Co prawda, w ostatnim czasie Chęciński nie ruszał się z Wrocławia. Brał udział w życiu Stowarzyszenia Filmowców Polskich, nawet się rozglądał za jakimś scenariuszem – powiedział.

W ocenie Bromskiego Chęciński był "bardzo uważnym reżyserem". - Nie brał scenariuszy za wszelką cenę, tylko je wybierał – wyjaśnił reżyser. - Akurat wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ dwa takie scenariusze dostałem "w spadku" po nim. Jeden to był "U Pana Boga za piecem". Najpierw Tadeusz Chmielewski swój scenariusz zaproponował właśnie Chęcińskiemu" – wspomniał.

Bromski podkreślił, że Chęciński jest autorem kultowej trylogii o rodzinach Kargulów i Pawlaków. - I tak już zostanie. To zresztą chyba jedne z najpopularniejszych polskich filmów w historii - podkreślił.

Bogaty dorobek reżyserski

Reżyser filmowy Sylwester Chęciński zmarł w środę we Wrocławiu w wieku 91 lat. Najbardziej znany jest z filmowej trylogii, opowieści o rodzinach Kargulów i Pawlaków: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". Grali w nich tak popularni aktorzy, jak m.in. Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Anna Dymna, Jerzy Turek czy Edward Kłosiński.

Dwa inne jego filmy, które miały milionową widownię kinową, to: "Wielki Szu" z Janem Nowickim w roli głównej oraz opowiadająca o stanie wojennym komedia "Rozmowy kontrolowane" w doborowej obsadzie aktorskiej ze Stanisławem Tymem w roli głównej, Ireną Kwiatkowską, Aliną Janowską oraz Jerzym Turkiem, Marianem Opanią, Ryszardem Kotysem i Krzysztofem Kowalewskim.

Chęciński, podczas 45-letniej kariery reżyserskiej, zrealizował 16 filmów fabularnych. W 1961 roku: Historia żółtej ciżemki; 1964: Agnieszka 46; 1965: Katastrofa; 1967: Sami swoi; 1969: Tylko umarły odpowie; 1970: Legenda; 1971: Diament radży; 1971: Pierwsza miłość; 1973: Droga; 1974: Nie ma mocnych; 1977: Kochaj albo rzuć; 1978: Roman i Magda; 1980: Bo oszalałem dla niej; 1982: Wielki Szu; 1991: Rozmowy kontrolowane 2006: Przybyli ułani.

W 2020 roku otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, w 2014 r. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1974 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. samorząd województwa przyznał mu tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej