more_horiz
Wiadomości

"To nie może być instrument szantażu". Premier zdradził, o czym będzie rozmawiał z kanclerzem Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 13:48
Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji Rosji i nie pozwolić, by Nord Stream 2 stał się instrumentem szantażu wobec UE. - Nord Stream 2 nie powinien powstać - stwierdził premier.
Premier Mateusz Morawiecki ma namawiać kanclerza Niemiec Olafa Scholza, aby nie ulegał presji Rosji w sprawie gazociągu Nord Stream 2
Premier Mateusz Morawiecki ma namawiać kanclerza Niemiec Olafa Scholza, aby nie ulegał presji Rosji w sprawie gazociągu Nord Stream 2Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik & PAP/EPA/TOBIAS SCHWARZ / POOL

Podczas wizyty w Rzymie premier Morawiecki powiedział, że w Niemczech pojawiają się głosy, iż jeśli dojdzie do eskalacji napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej, to Niemcy rozważą wykluczenie Nord Stream 2 z działalności operacyjnej. - Cieszę się, że takie głosy się pojawiają, niestety bardzo późno - powiedział polski premier. 

- Przestrzegaliśmy przed tym, że może być przedmiotem szantażu. I tak się niestety dzisiaj stało - powiedział premier odpowiadając na pytania dziennikarzy.

"Instrument szantażu"

Morawiecki zapowiedział, że będzie "bardzo namawiał kanclerza Olafa Scholza do tego, aby nie dać się, nie ulec presji ze strony Rosji i także nie pozwolić na to, żeby Nord Stream 2 był instrumentem szantażu Ukrainy, instrumentem szantażu Polski, instrumentem szantażu wobec UE".

W piątek jednodniową wizytę w Polsce odbędzie także nowa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock; spotka się m.in. z szefem MSZ Zbigniewem Rauem. Będzie to jej trzecia wizyta zagraniczna.

Baerbock, jedna z liderów niemieckich Zielonych jest ministrem nowego, zaprzysiężonego w środę rządu Niemiec. Na początku swojej inauguracyjnej podróży do Paryża, Brukseli i Warszawy minister Baerbock podkreśliła, że podczas tych wizyt jej "główną troską będzie wysłuchanie najbliższych partnerów" Niemiec.

Posłuchaj
00:25 11445035_1.mp3 Premier M. Morawiecki o Nord Stream 2 (IAR)

Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec, poprowadzony po dnie Bałtyku. Omija m.in. Polskę i Białoruś, a także Ukrainę. 16 listopada niemiecki regulator Bundesnetzagentur wstrzymał certyfikację spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód BNetzA podał, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.

Zobacz także: Witold Waszczykowski o wizycie kanclerza Niemiec

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także