more_horiz
Wiadomości

"Szczepienia są jedyną bronią i metodą". Wiceminister zdrowia o pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 15:12
- Na 100 osób, które z powodu COVID-19 trafiają do szpitali, 95 z nich to osoby niezaszczepione - powiedział wiceminister zdrowia. Waldemar Kraska odpowiadał na pytania posłów podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy, która przewiduje świadczenia kompensacyjna za niepożądane odczyny poszczepienne.
Waldemar Kraska: w Polsce zrobiono dużo, aby zachęcić ludzi do szczepień przeciwko COVID-19
Waldemar Kraska: w Polsce zrobiono dużo, aby zachęcić ludzi do szczepień przeciwko COVID-19 Foto: Marina Demidiuk/Shutterstock

Prezentując dane, Waldemar Kraska mówił, że "szczepienia są jedyną bronią i metodą, by uniknąć kolejnych zgonów". - To już mówiłem w tej sali, że na 10 osób zakażonych, 9 osób jest niezaszczepiona - zaznaczył wiceszef resortu zdrowia.

Waldemar Kraska mówił też, że zrobiono bardzo dużo, by zachęcić ludzi do szczepień przeciwko COVID-19. Dodał, że w promocję włączyło się wiele osób i instytucji. - Nie tylko akcje promocyjne, ale też dostępność do szczepień, uproszczone procedury, systemy informatyczne - wyliczał. Mówił też o smsach, w których informowano i przypominano o możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Świadczenie kompensacyjne

Omawiany projekt nowelizacji ustawy zakłada utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, który pozwoli osobom zaszczepionym, hospitalizowanym z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych, ubiegać się o świadczenie kompensacyjne, bez konieczności odwoływania się do postępowania przed sądami. Wysokość świadczenia będzie uzależniona od długości pobytu w szpitalu, nie krótszym jednak niż 14 dni. Maksymalna kwota odszkodowania to 100 tysięcy złotych.

Głosowanie nad projektem ma się odbyć po 15.00.

Czytaj więcej:

Posłuchaj
00:29 11445379_1.mp3 Waldemar Kraska: na 10 osób zakażonych, 9 osób jest niezaszczepiona (IAR)

  

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnały Dnia"

Posłuchaj
00:22 11445379_2.mp3 Wiceminister zdrowia: nie tylko akcje promocyjne, ale też dostępność do szczepień, uproszczone procedury, systemy informatyczne (IAR)

 

nj

Zobacz także

Zobacz także