more_horiz
Wiadomości

Szczepienia 5-latków. Adam Niedzielski zdradził, kiedy ruszą zapisy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 13:33
Od wtorku będzie można zapisywać dzieci w wieku 5-11 lat na szczepienia przeciw COVID-19. Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, od czwartku resort zdrowia planuje rozpocząć akcję szczepienia dzieci.
Adam Niedzielski: od wtorku będzie można zapisywać dzieci od 5 do 11 lat  na szczepienia
Adam Niedzielski: od wtorku będzie można zapisywać dzieci od 5 do 11 lat na szczepienia Foto: Rabusta/Shutterstock

W czasie piątkowej konferencji prasowej przed Szpitalem Tymczasowym w Opolu szef resortu zdrowia powiedział, że 13 grudnia dotrą do Polski pierwsze dostawy szczepionek dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

- Od 16 grudnia będziemy chcieli rozpocząć akcję szczepień tych dzieci - powiedział Adam Niedzielski. Poinformował, że w najbliższą niedzielę i w poniedziałek w systemie elektronicznym będą wystawiane zlecenia dla dzieci.

Dodał, że zapisy będą odbywały się podobnie jak w przypadku dorosłych, czyli przez infolinię i za pośrednictwem strony internetowej. Jak tłumaczył, będzie musiał to robić opiekun, który powinien być także obecny przy szczepieniu dziecka.

Decyzja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego specyfiku.

EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu COVID-19.

Nauka zdalna

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska w piątek był pytany o to, czy dzieci wrócą do szkół po świątecznej przerwie oraz co będzie z feriami. - Chcemy, by po przerwie świątecznej wszystkie dzieci wróciły do nauki stacjonarnej. To jest bardzo ważne i o tym dyskutujemy z Ministerstwem Edukacji - wskazał.

- Mamy takie samo stanowisko jak minister Czarnek - dzieci naprawdę powinny się uczyć w szkołach, a nie w sposób zdalny. Żadnych perturbacji, jeśli chodzi o ferie, nie będzie, oczywiście na dzień dzisiejszy - zapowiedział Waldemar Kraska. 

Posłuchaj
00:20 11447172_1.mp3 Adam Niedzielski: 16 grudnia początek szczepień dzieci (IAR) 

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Jak przekazał w piątek Waldemar Kraska, w ciągu minionej doby zarejestrowano 24 991 nowych zakażeń koronawirusem. Na antenie Radia Plus dodał, że zmarło ponad 500 osób, które były zakażone patogenem lub chorowały na COVID-19.

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także