more_horiz
Wiadomości

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Komisja Zdrowia przyjęła nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 16:12
Senacka Komisja Zdrowia przyjęła - z poprawkami Biura Legislacyjnego - nowelizację ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która wprowadza Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Umożliwia on osobom zaszczepionym uzyskanie świadczenia pieniężnego w przypadku zaistnienia niepożądanych odczynów bez konieczności odwoływania się do sądu.
Senacka komisja zdrowia przyjęła nowelizację ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wprowadzającą Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych
Senacka komisja zdrowia przyjęła nowelizację ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wprowadzającą Fundusz Kompensacyjny Szczepień OchronnychFoto: PAP/Radek Pietruszka

Poselski projekt zmiany ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu 2 grudnia i został okrojony, wobec przedłożonego równo cztery miesiące wcześniej rządowego projektu, do zmian w pięciu ustawach, głównie zdrowotnych. Rządowy projekt dotyczył zmian łącznie w 13 regulacjach.

Uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawę przedstawił senatorom komisji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, zawarte w nowelizacji rozwiązania są oczekiwane przez osoby, które jeszcze wahają się, czy zaszczepić się przeciwko COVID-19.

Dodał, że Fundusz Kompensacyjny ma pokryć roszczenia, w przypadku występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych wymienionych w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni albo gdy wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni). 

Finansowanie Funduszu Kompensacyjnego

- Aby ten cel osiągnąć, przy Rzeczniku Praw Pacjenta zostanie powołany zespół, komisja, która będzie oceniała, czy dane roszczenie jest zasadne - tłumaczył wiceminister zdrowia. Jak powiedział, komisja będzie składać się z 6 lekarzy powoływanych przez Rzecznika Praw Pacjenta oraz uprawnionych do tego podmiotów.

Posłuchaj
00:20 11447672_1.mp3 Waldemar Kraska o Funduszu Kompensacyjnym (IAR) 

Dodał, że wysokość świadczenia będzie zależała od długości hospitalizacji po wystąpieniu niepożądanego odczynu poszczepiennego. Maksymalna wysokość kompensaty wyniesie 100 tysięcy złotych.

Jak wskazał, na pierwszy rok działalności Funduszu rząd przeznaczył 10 milionów złotych z budżetu państwa. - W następnych latach, środki będą głównie pochodziły od podmiotów, które zawierają umowy na sprzedaż szczepionek i to będzie 1,5 procent - powiedział.

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także