"My to rozwiązanie popieramy". Bolesław Piecha o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych
W środę poseł Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości, wskazał, że "projekt dotyczący fundusz kompensacyjnego szczepień umożliwia w przypadku niepożądanych działań uzyskanie świadczenia bez konieczności odwoływania się do postępowania przed sądami". - Nie zamyka jednak drogi sądowej - dodał.
2021-12-08, 16:07
W Sejmie trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Projekt, jak wyjaśniał Piecha, przedstawiając stanowisko klubu, dotyczy przede wszystkim niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Zakłada on, że gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni) zaszczepionemu będzie przysługiwało świadczenie kompensacyjne.
- My to rozwiązanie popieramy - zaznaczył. Wysokość świadczenia wyniesie od 3 tys. do 100 tys. zł.
Piecha o Funduszu Kompensacyjnym: nie zamyka drogi sądowej
Piecha zaznaczył, że świadczenie nie zamyka drogi sądowej. - Jeżeli ktoś będzie czuł się nieusatysfakcjonowany, będzie mógł wystąpić w postępowaniu cywilnym - wskazał.
REKLAMA
Dodał, że projekt nie reguluje kwoty w przypadku zgonu. - Nie byliśmy w stanie określić kwoty w takiej sytuacji. To są sprawy indywidualne i powinien je miarkować sąd - wyjaśniał.
Wskazał, że źródłem finansowania Funduszu będą m.in. wpłaty dokonywane przez podmioty (firmy farmaceutyczne i hurtownie), które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na realizację dostaw szczepionek do przeprowadzania szczepień ochronnych.
- Rozmowy z opozycją ws. funduszu kompensacyjnego. Latos: zgodziliśmy się, że projekt należy wprowadzić
- Czy fundusz kompensacyjny przekona do wykonywania szczepień przeciw COVID-19? Dera: uspokoi obawy
Piecha wyjaśniał, że świadczenie kompensacyjne będzie uzyskiwane w trybie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją Rzecznika Praw Pacjenta, po uzyskaniu w ramach tego postępowania opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.
REKLAMA
Projekt, jak kontynuował, nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej i nie podlega notyfikacji.
Posłuchaj
Posłuchaj
ZOBACZ TAKŻE: Wieczorek o obowiązkowych szczepieniach
jb
REKLAMA