more_horiz
Wiadomości

Nowe uprawnienia dla kuratorów. Przemysław Czarnek wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 09:55
- Po wyjściu w życie tej ustawy [...] kurator będzie musiał otrzymywać od dyrektora szkoły treść, jaką organizacja pozarządowa, każda, będzie chciała przekazywać w szkole dzieciom - powiedział na antenie TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szef MEiN dodał, że projekt nowelizacji zakała, że kurator będzie mógł na wniosek rodziców sprzeciwić się wejściu do szkoły organizacji pozarządowej, która będzie na przykład chciała demoralizować dzieci.
Kurator będzie musiał otrzymywać od dyrektora szkoły treść, jaką organizacja pozarządowa będzie chciała przekazywać w szkole dzieciom
Kurator będzie musiał otrzymywać od dyrektora szkoły treść, jaką organizacja pozarządowa będzie chciała przekazywać w szkole dzieciomFoto: BearFotos/Shutterstock

Minister był pytany w TVP Info o projektowaną nowelizację ustawy Prawo oświatowe i krytykę przez posłów Platformy Obywatelskiej tych przepisów. Przestrzegają oni, że szkoła z publicznej stanie się partyjną i będzie to tornado, które zmiecie demokrację.

- Nie ma nic takiego [...]. W tej ustawie, która dzisiaj będzie procedowana [...] nie ma nic takiego, co by mogło usprawiedliwiać tego rodzaju histerię - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek. - Ja tylko przypomnę, że to nie pierwszy "lex Czarnek". O "lex Czarnek" mówiono już latem tego roku, kiedy uchwalaliśmy ustawę, dzięki której dzisiaj dzieci i młodzież w liczbie 200 tys. wyjechały za publiczne pieniądze, państwowe, na wycieczki w ramach programu "Poznaj Polskę" - wytłumaczył.

Założenia nowelizacji ustawy Prawo oświatowe

Przemysław Czarnek dodał, że projekt noweli wprowadza do Prawa oświatowego możliwość tego, że kurator będzie mógł na wniosek rodziców "sprzeciwić się wejściu do szkoły organizacji pozarządowej, która będzie na przykład chciała demoralizować dzieci."

W ocenie ministra edukacji i nauki rodzice nie orientują się obecnie, jaka jest treść przekazywana przez organizacje pozarządowe na zajęciach pozalekcyjnych.

- W związku z tym później się dopiero okazuje, że jest to treść absolutnie demoralizująca, zgłaszają się do kuratorów, proszą powstrzymać, kurator nie ma narzędzia. Po wyjściu w życie tej ustawy [...] kurator będzie musiał otrzymywać od dyrektora szkoły treść, jaką organizacja pozarządowa, każda, będzie chciała przekazywać w szkole dzieciom - wskazał.

Zgodnie z projektem, jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Nowelizacja zmierza też do zwiększenia nadzoru nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje. Zgodnie z projektem dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia, lub pełnoletniego ucznia.

W rządowym projekcie nowelizacji znalazły się także m.in. zapisy modyfikujące dotychczasowe regulacje działalności oddziałów przygotowania wojskowego, nazywanych wcześniej klasami mundurowymi, i rekrutacji do szkół prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

ZOBACZ TAKŻE: Przemysław Czarnek w "Sygnałach dnia"

bf

Zobacz także

Zobacz także