more_horiz
Wiadomości

Omikron już w Polsce. Sanepid potwierdził pierwszy przypadek zakażenia nową mutacją koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 11:59
Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho - podało Ministerstwo Zdrowia.
W Polsce wykryto pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa
W Polsce wykryto pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusaFoto: peenat/ Shutterstock

- Mamy informację sprzed chwili. Mamy w Polsce już potwierdzony pierwszy przypadek omikronu. Jest to przypadek ze stacji WSSE (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna) z Katowic - powiedział w czwartek w Sejmie podczas posiedzenia Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omicron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. @GIS_gov podjął niezbędne działania" - napisał na Twitterze resort zdrowia.


Posłuchaj
00:10 kraska.mp3 Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, że w Polsce wykryto pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa (IAR)

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek poinformował, że do tej pory ten wariant wyryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Natomiast Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19.

Zobacz także:

Zobacz także

Zobacz także