more_horiz
Wiadomości

Omikron w Polsce. GIS zbiera informacje, aby zminimalizować ryzyko dalszych zakażeń nowym wariantem COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 16:16
Wariant Omikron w Polsce. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi dalsze czynności celem zebrania możliwie najpełniejszych informacji i zminimalizowania ryzyka dalszych zakażeń.
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi dalsze czynności celem zebrania możliwie najpełniejszych informacji i zminimalizowania ryzyka dalszych zakażeń
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi dalsze czynności celem zebrania możliwie najpełniejszych informacji i zminimalizowania ryzyka dalszych zakażeńFoto: DC Studio/Shutterstock

Rzecznik GIS Szymon Cienki przekazał, że próbka potwierdzająca wariant Omikron została zsekwencjonowana przez laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Zakażoną osobą jest 30-letnia obywatelka Lesotho, która uczestniczyła w XVI Światowym Szczycie Cyfrowym ONZ – IGF 2021, który odbył się 6-10 grudnia br. w Katowicach.

GIS podał, że w ramach prowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną postępowania epidemiologicznego ustalono, że zakażona nie wykazywała objawów chorobowych, a w trakcie pobytu w Polsce stosowała środki ochrony indywidualnej.

Rzecznik GIS Szymon Cienki poinformował też, że niezwłocznie po potwierdzeniu dodatniego wyniku testu kobieta została przewieziona transportem medycznym do izolatorium, gdzie pozostanie do czasu zakończenia obowiązkowej izolacji.

Podał, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą dalsze czynności celem zebrania możliwie najpełniejszych informacji i zminimalizowania ryzyka dalszych zakażeń.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby odnotowano 22 097 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 592 zakażone osoby.

Aktualne informacje dotyczące szczepień przeciw COVID-19 są dostępne na stronie szczepienia.polskieradio24.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Adam Niedzielski w "Sygnałach dnia"

bf


Zobacz także

Zobacz także