Rola Kościoła w dobie stanu wojennego. Debata w rocznicę pacyfikacji "Wujka"

2021-12-16, 23:51

Rola Kościoła w dobie stanu wojennego. Debata w rocznicę pacyfikacji "Wujka"
Krzyż upamiętniający ofiary ataku ZOMO i wojska na górników strajkujących w KWK "Wujek". Foto: Gość Niedzielny/ FORUM

W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się debata "Kapłani Solidarności i ich rola w budowaniu solidarności narodowej w czasach próby". Debata miała miejsce w rocznicę krwawej pacyfikacji górników strajkujących na terenie kopalni "Wujek" w Katowicach. 

Spotkanie związane było z prezentowaną w Muzeum wystawą "Księża Solidarności" przygotowaną przez Instytut Dziedzictwa Solidarności.

"Zdjęcia do dzisiaj przejmujące"

Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz zaznaczył, że kapelani Solidarności byli fenomenem walk o niepodległość. - Warto w tych grudniowych dniach przypominać rolę polskiego Kościoła, począwszy od momentu narodzin Solidarności, a tak naprawdę, od pierwszej pielgrzymki papieża Polaka Jana Pawła II do Polski, która ducha Solidarności rozpaliła. Później - bardzo ważna rola tych wszystkich kapłanów, w czasach szesnastu miesięcy - mówił historyk. 

- Oglądamy zdjęcia do dzisiaj przejmujące - robotnicy stojący w kolejkach do sakramentu spowiedzi czy msze święte w tych wielkich zakładach, jak stocznie czy kopalnie - zauważa Piotr Dmitrowicz.

"Diabeł wciela się w różne systemy"

Były kapelan "Solidarności" ksiądz infułat Jan Sikorski podkreślił, że Kościół katolicki i Solidarność miały ogromny wkład w obalenie komunizmu w Polsce i na świecie. - Przez całe wieki Kościół był blisko ludzi i zawsze z natury rzeczy przeciwstawiał się różnym mafiom, które nam dokuczały i które głównie uderzały w księży właśnie i tych księży mordowali. Tak ksiądz Jerzy Popiełuszko zginął i kilku następnych duchownych. Sam się dowiedziałem, z ogromnym zdziwieniem, że jestem też na liście. Człowiek sobie sam z tego sprawy nie zdawał - opowiadał.

Posłuchaj

Były kapelan "Solidarności" ksiądz infułat Jan Sikorski o roli Kościoła katolickiego i Solidarności w obaleniu komunizmu w Polsce i na świecie (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

- Diabeł wciela się w te różne systemy, które próbują występować przeciwko narodowi i przeciwko Kościołowi. To on, przede wszystkim, ten Kościół prześladuje - wyjaśnia duszpasterz.

"Wartość do dziś szczególna"

Mateusz Wyrwich, autor między innymi książki "Kapelani Solidarności”, mówił, że duszpasterze byli nieodzownym duchowym wsparciem nie tylko dla internowanych. Zwrócił uwagę, że gdyby nie Kościół w Polsce, duch narodu w czasie stanu wojennego zostałby szybko zduszony.

Posłuchaj

Mateusz Wyrwich, autor książki "Kapelani Solidarności: duszpasterze byli nieodzownym duchowym wsparciem, nie tylko dla internowanych (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

- Kapłani bardzo pomagali strajkującym i potrzebującym, nie tylko w sferze materialnej, ale głównie duchowej. Kazania, msze święte za Ojczyznę - to była wartość, która do dnia dzisiejszego jest wartością szczególną, wpisaną w historię walki o niepodległość Anno Domini 1980-1989 - mówił Mateusz Wyrwich.

Opowieść o walce duchownych z opresyjnym państwem

Wystawa "Księża Solidarności" to opowieść o walce katolickich duchownych z opresyjnym aparatem państwa oraz w związku z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ekspozycja wcześniej była prezentowana w bazylice świętej Brygidy w Gdańsku. Wystawę w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego można oglądać do końca stycznia.

Czytaj także: 

Obejrzyj także film promujący "Żeby Polska była Polską" - nowe wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia:

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej