more_horiz
Wiadomości

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz trafi na biurko prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 15:14
Uchwała Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji została odrzucona przez Sejm bezwzględną większością głosów. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji
Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizjiFoto: Sejm RP/Twitter

Za odrzuceniem głosowało 225 posłów Prawa i Sprawiedliwości, trzech Kukiz'15 i jeden niezrzeszony - Łukasz Mejza. Przeciwko 212 posłów: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050, Porozumienia i kół poselskich. Posłowie Konfederacji wstrzymali się od głosu.

W piątek po godz. 13 sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu i zarekomendowała Sejmowi jej odrzucenie. Wcześniej wniosek o zamknięcie obrad komisji złożyła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. Jej zdaniem posiedzenie zostało zwołane w zbyt krótkim terminie.

Posłuchaj
00:14 Komisja IAR 1.mp3 Sejmowy legislator nt. terminu zwołania komisji (IAR)

Wniosek o zamknięcie obrad komisji

- Dostałam sms-a od państwa o godz. 12.36 o tym, że ta komisja ma mieć dzisiaj miejsce. Zgodnie z regulaminem sejmowym artykuł 152 o terminie i porządku dziennym posiedzenia komisji powinniśmy być poinformowani trzy dni przed posiedzeniem komisji. To jest kpina z tej komisji, z nas wszystkich tutaj. Wnoszę o odrzucenie i zamknięcie tych obrad - uzasadniała swój wniosek posłanka Lewicy. Komisja Kultury odrzuciła ten wniosek.

Wniosek przeciwny złożył wiceprzewodniczący komisji Marek Suski (PiS). - Uważam, że jeżeli tutaj mamy uchwałę Senatu z dnia 9 września, a dzisiaj mamy koniec grudnia, to to jest bardzo długi termin. Uchwała Senatu jest tak "bardzo rozbudowana", że myślę, że spokojnie te dwa miesiące wystarczą na to, żeby się zapoznać z tą jednozdaniową uchwałą Senatu i każdy ma wyrobione zdanie na ten temat. Co do terminów posiedzeń komisji, to regulamin przewiduje, że istnieje możliwość za zgodą Sejmu, komisji skrócenia terminów. I jest to propozycja, żeby rozpatrzeć w skróconym terminie. Jestem przeciw wnioskowi o oddalenie - mówił Suski.

Posłuchaj
00:22 Komisja IAR 2.mp3 Joanna Lichocka o terminie zwołania komisji (IAR)

Poseł Joanna Lichocka powiedziała, że w związku z tym nie nie doszło do złamania prawa. Zaznaczyła, że komisje bardzo często są zwoływane z godziny na godzinę i wszyscy w takich posiedzeniach brali udział.

Senat chciał odrzucenia noweli ustawy o radiofonii i telewizji

Wiceprzewodniczący komisji Marek Suski (PiS) zgłosił również wniosek o przyjęcie porządku dziennego bez 3-dniowego terminu zawiadomienia o posiedzeniu komisji kultury. Komisja kultury poparła ten wniosek.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk zarzucił partii rządzącej likwidowanie wolnych mediów. Posłowie opozycji w trakcie obrad podnosili, że komisja została zwołana wbrew regulaminowi Sejmu. Cześć posłów opozycji w trakcie głosowania opuściła obrady komisji. Zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury.

9 września Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Dotyczy między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego DISCOVERY.

Chargé d'Affaires a.i. Stanów Zjednoczonych Bix Aliu napisał na Twitterze, że jego kraj jest rozczarowany dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm. "Oczekujemy, że prezydent Andrzej Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej - napisał.

Czytaj również:

Zobacz także: Joanna Lichocka o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

jmo

Zobacz także

Zobacz także