more_horiz
Wiadomości

Dodatkowe obostrzenia na święta? Rzecznik rządu rozwiewa wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 09:45
- Do końca roku nie planujemy modyfikacji obecnych obostrzeń związanych z COVID-19 - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller. Zgodnie z rekomendacjami do połowy stycznia nie są również planowane dodatkowe restrykcje dotyczące działalności gospodarczej.
Rząd nie przewiduje modyfikacji w obecnych obostrzeniach sanitarnych - przekazał Piotr Mller
Rząd nie przewiduje modyfikacji w obecnych obostrzeniach sanitarnych - przekazał Piotr Müller Foto: gpointstudio/Shutterstock

Na antenie radiowej Trójki rzecznik rządu Piotr Müller był pytany, czy planowane są nowe obostrzenia sanitarne w związku z pojawieniem się wariantu omikron.

- Obecne obostrzenia uwzględniają fakt, że pojawił się omikron, natomiast jeśli liczba zachorowań będzie się zwiększała, to będziemy decydować o dalszych obostrzeniach - powiedział rzecznik, podkreślając, że wprowadzone dotychczas restrykcje "i tak są poważne".

"Nie planujemy modyfikacji" 

Na pytanie, czy planowane jest objęcie obostrzeniami nowych branż, Müller odpowiedział, że "w tej chwili nie planujemy takich rozwiązań". - Do stycznia obowiązują obostrzenia, które są w tej chwili, modyfikacji żadnych nie planujemy - zadeklarował. - Wczoraj mieliśmy posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i takich rekomendacji, aby dodatkowe obostrzenia przed świętami wprowadzać, nie było - dodał.

Przyznał, że także podczas sylwestra w miejscach użyteczności publicznej będzie obowiązywał ten limit osób, który obowiązuje dziś, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne dotyczące między innymi limitów osób w miejscach publicznych. W transporcie zbiorowym jest to 75 procent miejsc, natomiast w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych limit został obniżony do 30 procent miejsc. Z limitów wyłączone są osoby zaszczepione.

Posłuchaj
00:29 11465822_1.mp3 Piotr Müller: do końca roku nie planujemy dodatkowych obostrzeń sanitarnych (IAR)

Europa wzmacnia restrykcje

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - omikronu - kolejne kraje UE decydują się na wprowadzenie surowszych obostrzeń. W związku z rosnącym poziomem zakażeń premier Holandii ogłosił wprowadzenie w kraju twardego lockdownu. 

Będzie on obowiązywał do 14 stycznia. Zamknięte będą wszystkie, poza niezbędnymi do codziennego funkcjonowania, sklepy, restauracje, bary, kina, muzea i teatry. Szkoły będą zamknięte przynajmniej do 9 stycznia. Ograniczono również liczbę gości, którzy mogą odwiedzić domy, z czterech do dwóch, z wyjątkiem Bożego Narodzenia - 25 grudnia.

Wcześniej z powodu wzrostu zakażeń szkoły zamknęła Belgia. Na zaostrzenie przepisów sanitarnych zdecydowała się także Irlandia, podobnych rozwiązań nie wyklucza Anglia.

Zobacz: Piotr Müller w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także