more_horiz
Wiadomości

Większość ofiar pandemii to niezaszczepieni. Rzecznik MZ ponawia apel

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 11:53
Tragiczne dane dot. liczby zgonów w ciągu ostatniej doby, skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił, że aż "76 proc. zgonów osób z COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych".
76 pro. zgonów stanowią osoby niezaszczepione
76 pro. zgonów stanowią osoby niezaszczepione Foto: PAP/AA/ABACA

Resort podał we wtorek, że wykryto 13 806 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 538 osób z COVID-19.

- 76 proc. z tych zgonów, to zgony osób niezaszczepionych. Większość zgonów osób zaszczepionych pełną dawką, to osoby z szeregiem chorób współistniejących – podał Andrusiewicz. - Dlatego tak ważne jest, abyśmy zwiększali liczbę szczepień – zaakcentował.

Rzecznik MZ wskazał, że widoczne są spadki tygodniowe zakażeń. - W tej chwili jesteśmy na poziomie mniej więcej 18 proc. spadku tydzień do tygodnia. Wszystkie województwa notują spadki na poziomie dwucyfrowym – powiedział.

Robimy mniej testów

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że widoczny jest też powolny spadek liczby wykonywanych w Polsce testów. - Teraz średnio jesteśmy na poziomie mniej więcej 92 tys. testów, co oznacza spadek o 3 proc. tydzień do tygodnia – wskazał.

Rzecznik stwierdził, że gdy zestawi się dane m.in. o zakażeniach i testach widać, "że schodzimy z górki" zakażeń. - Fluktuacja w zakresie hospitalizacji nadal jest, bo mamy drugi dzień, gdzie delikatnie baza łóżkowa dla pacjentów covidowych, te zajęte łóżka wzrosły, ale nie spodziewamy się, że to jest stały trend, raczej poweekendowe pewne zaburzenie – ocenił.

Pomorskie w najtrudniejszej sytuacji

Andrusiewicz podał, że jeśli chodzi o łóżka covidowe, najtrudniejsza sytuacja jest w województwie pomorskim. Dlatego też – jak zaznaczył - minister zdrowia wydał ostatecznie zgodę wojewodzie pomorskiemu na otworzenie szpitala tymczasowego w Gdańsku. - Dopóki szpital nie zostanie otworzony, wojewoda zadeklarował uruchamianie kolejnych łóżek covidowych na oddziałach w szpitalach w województwie pomorskim - podał.

***

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 982 257 zakażeń; zmarło 92 052 osób z COVID-19. 

as

Zobacz także

Zobacz także