more_horiz
Wiadomości

Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego. Znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 17:00
Magdalena Miecznicka, Łukasz Lewandowski oraz Zbigniew Lesień zostali laureatami Nagród im. Krzysztofa Zaleskiego. Uroczyste wręczenie wyróżnień, którymi honorowani są twórcy słuchowisk i spektakli radiowych oraz spektakli telewizyjnych, odbyło się w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie.
Zbigniew Lesień, Magdalena Miecznicka, Łukasz Lewandowski - to laureaci nagród im. Krzysztofa Zaleskiego
Zbigniew Lesień, Magdalena Miecznicka, Łukasz Lewandowski - to laureaci nagród im. Krzysztofa ZaleskiegoFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Laureatami tegorocznych Nagród im. Krzysztofa Zaleskiego zostali: Magdalena Miecznicka, Łukasz Lewandowski oraz Zbigniew Lesień
  • Magdalena Miecznicka została wyróżniona za scenariusz, a Łukasz Lewandowski za reżyserię słuchowiska Teatru Polskiego Radia "Spalenie Joanny"
  • Zbigniew Lesień otrzymał nagrodę za reżyserię spektaklu Teatru Telewizji "Cud biednych ludzi" według Mariana Hemara

Nagrody wręczyli: Maria Pakulnis, Antoni Libera, Igor Gorzkowski i Grażyna Barszczewska.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański przypomniał postać patrona nagrody Krzysztofa Zaleskiego - aktora, reżysera i scenarzysty, byłego dyrektora Teatru Polskiego Radia i radiowej Dwójki. Wspominał swoją współpracę z Krzysztofem Zaleskim.

Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego. Czabański: Polskie Radio jest przestrzenią wolności dla kultury

Krzysztof Czabański mówił, że dla niego praca tego artysty na rzecz Polskiego Radia i jej kontynuacja obecnie w postaci nagrody jest symbolem tego, że Polskie Radio jest przestrzenią wolności dla polskiej kultury i polskich artystów. - Dla mnie kontynuacja tej nagrody [...] jest świadectwem, że Polskie Radio - tutaj jest dom dla polskiej kultury, dla polskich artystów. [...] Dziękując jednocześnie ludziom, którzy na rzecz tego działają, bardzo bym prosił, żebyście o to dbali dzień po dniu - mówił szef RMN.

Wręczono Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego. Od lewej: prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański Wręczono Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego. Od lewej: prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Posłuchaj
00:23 11476818_1.mp3 Krzysztof Czabański: Nagroda im. Krzysztofa Zaleskiego jest świadectwem, że Polskie Radio jest domem dla polskiej kultury i polskich artystów (IAR)

Aktorka Maria Pakulnis, we wspomnieniu o Krzysztofie Zaleskim zwracała uwagę na jego otwartość na ludzi i pasję w działaniach. Mówiła, że on po prostu kochał to, co robił. - Uwielbiał ludzi, z którymi pracował i szanował ich. Uwielbiał aktorów, którym niejeden raz pomógł stworzyć coś wyjątkowego, czego nigdy wcześniej nie dokonali. Był oddany całym sercem każdej sprawie. Nigdy nie kalkulował, nie myślał, czy będzie miał z tego jakieś profity. Był uczciwymi wspaniałym człowiekiem, wielkim artystą - podkreśliła.

Posłuchaj
00:50 11476998_2.mp3 Wręczono nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego - relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)

Maria Pakulnis wyraziła przekonanie, że wielu ludzi w Polskim Radiu pamięta Krzysztofa Zalewskiego i jego pomoc.

Uczestnicząca w uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka pogratulowała laureatom nagród im. Krzysztofa Zaleskiego. Podkreśliła, że wszyscy laureaci zasłużyli na nią swoją ciężką pracą. Wanda Zwinogrodzka zaakcentowała, że "młoda pisarka pani Miecznicka ze wszech miar na to zasługuje swoim dorobkiem, a w szczególności tym utworem na tak bardzo ważny i drażliwy temat społecznie".

Posłuchaj
00:31 11476856_1.mp3 Wanda Zwinogrodzka o laureatach Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego (IAR)

Magdalena Miecznicka i reżyser Łukasz Lewandowski zostali nagrodzeni za słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Spalenie Joanny". Akcja tej poruszającej sztuki nawiązuje do historii tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej - działaczki na rzecz eksmitowanych lokatorów.

Tragiczna śmierć Jolanty Brzeskiej. "Na poziomie ludzkim i uczuciowym jest wstrząsająca"

- To opowieść dotykająca problemu tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie i nawiązująca do wydarzeń sprzed ośmiu lat, czyli tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej - powiedziała autorka dramatu. Magdalena Miecznicka podkreśliła, że cieszy się, iż ta trudna sprawa warszawskich kamienic będąca elementem transformacji w Polsce oraz dramatyczna śmierć Jolanty Brzeskiej, którą - jak ujęła - "starała się przetworzyć artystycznie na swój sposób" - "żyją na tyle", że sztuka została zrealizowana i wyróżniona nagrodą.

Magdalena Miecznicka mówiła, że jak wielu warszawiaków śledziła tę historię. - Ona na poziomie ludzkim i uczuciowym jest wstrząsająca, makabryczna, a na poziomie społecznym i historycznym jak w soczewce skupia sprawy ważne dla Polski i Polaków - nie tylko warszawiaków - podkreśliła. Autorka dodała, że sprawa ta "pozwoliła pokazać różne klasy społeczne, czy różne osoby mieszkające w Warszawie z ich cierpieniami, z ich aspiracjami".

Reżyser słuchowiska Łukasz Lewandowski podziękował za możliwość zrealizowania dramatu. Wskazał, że jest to opowieść o walce ludzi poniżanych i antybohaterach, ale przede wszystkim o cichych, skromnych bohaterach, "osobach, które swoim pokorze, cichości załatwiają za nas wiele spraw i wiele tematów". - Niech historia pani Joanny również pozostanie w nas na zawsze jako przykład pewnej postawy - dodał Łukasz Lewandowski.

Reżyser teatralny Zbigniew Lesień otrzymał Nagrodę im. Krzysztofa Zaleskiego za spektakl Teatru Telewizji "Cud biednych ludzi" - sztukę Mariana Hemara. Sztuka przedstawia problem moralny i konflikt, jaki może powstać przy zderzeniu racjonalności i wiary, prawa kodeksu z prawem, jakie dyktuje miłość bliźniego.

Jeden z jurorów - pisarz Antoni Libera - chwalił laureata za przypomnienie tego dzieła. - Pamiętamy Mariana Hemara jako satyryka, jako człowieka dowcipu o pewnym zmyśle politycznym, pewnego rodzaju złośliwca, który nadawał z emigracji i nagle okazuje się, że napisał w latach 30. sztukę niezwykle poważną, gdzie nie daje łatwego rozwiązania - mówił Antoni Libera. Podkreślił, że autor zderza dwie racje: wiarę i rozum, a w tekście "głównie chodzi o to, czy jest jakaś rzeczywistość nadprzyrodzona, czy nie".

Odbierając nagrodę, Zbigniew Lesień mówił, że "zawsze kochał Hemara najpierw za jego twórczość satyryczną, za Lwów". - To było najwspanialsze, że taki był inny, mądry. Zawsze mnie interesowało - tak samo w teatrze - [...] coś, co mnie porusza i takie przedstawienia chciałbym jeszcze robić, póki będę żył - mówił.

Reżyser zaznaczył, że praca nad tekstem Mariana Hemara była dla niego wyjątkowym doświadczeniem, gdyż ujęła go głębia tego tekstu. - Jak przeczytałem pierwszy raz, to myślałem, że to nie Hemar napisał, bo ja go znałem z tej jakby "lżejszej" rzeczy - mówił laureat. Dodał, że "ta głębia i ten problem niesamowity: jak może być silna wiara w człowieku - to jest coś fantastycznego, to, że człowiek jest w stanie stanąć przeciwko całemu tłumowi i powiedzieć swoje zdanie albo stanąć w obronie, czy nagi zupełnie".

***

Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego są przyznawane od 2009 r. - do niedawna podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Wyróżnienia te otrzymują artyści za "twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności".

Czytaj także:

pb

Zobacz także

Zobacz także