more_horiz
Wiadomości

Będzie pomoc dla rodziców dzieci chodzących do żłobka. Minister rodziny wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 04:57
Od początku nowego roku rodzinom będzie przysługiwało kolejne świadczenie - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To rozwiązanie z Polskiego Ładu skierowane do rodzin z dziećmi w wieku od 12. do 36. miesiąca życia będzie wypłacane co miesiąc i nie będzie obwarowane kryterium dochodowym. Przygotowano również rozwiązanie dla rodziców pierwszych dzieci korzystających z opieki żłobkowej.
Rozwiązania w Polskim Ładzie przewidują dopłaty dla rodziców dzieci, które chodzą do żłobka - przypomina Marlena Maląg
Rozwiązania w Polskim Ładzie przewidują dopłaty dla rodziców dzieci, które chodzą do żłobka - przypomina Marlena MalągFoto: Tomsickova Tatyana/ Shutterstock

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Rodzice mogą zdecydować, czy chcą otrzymywać 500 złotych przez 24 miesiące czy 1000 złotych przez 12 miesięcy.

Wnioski tylko elektronicznie

Minister dodała, że operatorem tego świadczenia będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną, poprzez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poprzez system Empatia ministerstwa rodziny oraz przez bankowość elektroniczną. Banki będą sukcesywnie dołączały do realizacji tego programu.

Marlena Maląg poinformowała, że rodzice będą mogli składać wnioski, zanim dziecko ukończy 12. miesiąc życia po to, aby w momencie ukończenia przez nie roku świadczenie było wypłacane. ZUS będzie miał dwa miesiące na opracowanie wniosku i wypłacenie świadczenia.

Dofinansowanie do opieki żłobkowej

Minister Maląg zaznaczyła, że przygotowano również rozwiązanie dla rodziców pierwszych dzieci korzystających z opieki żłobkowej. Rodzice będą mogli ubiegać się o wsparcie w wysokości 400 złotych. Rozwiązanie wchodzi w życie z początkiem kwietnia przyszłego roku, ale minister zaznaczyła, że będzie można otrzymać wyrównanie od 1 stycznia.

Wnioski też będą składane drogą elektroniczną, a świadczenia będą bezpośrednio przekazywane do tego żłobka, z którego rodzice będą korzystali.

Szefowa resortu rodziny wskazała, że rodzic, który przez 18 lat będzie pobierał na swoje dziecko świadczenie 500 plus oraz dostanie wsparcie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, otrzyma w sumie 120 tysięcy złotych. - Rodzic uzyska je od państwa jako inwestycję, bo my tak to traktujemy - podsumowała minister Marlena Maląg.

Obejrzyj także rozmowę z Marleną Maląg w "Sygnałach dnia": 

Czytaj także: 

mbl


Zobacz także

Zobacz także