more_horiz
Wiadomości

"Szybko dokończyć reformę oświaty". Przemysław Czarnek o planach MEiN na ten rok

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 01:40
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wymieniając priorytety kierowanego przez niego resortu na rok 2022, wskazał na konieczność szybkiego dokończenia reformy oświaty, zreformowanie matury 2023 r., a także dokończenie ewaluacji uczelni wyższych i położenie nacisku na status zawodowy nauczyciela.
Przemysław Czarnek przedstawił plany MEiN na nowy rok
Przemysław Czarnek przedstawił plany MEiN na nowy rokFoto: twitter.com/MEN_GOV_PL

Przemysław Czarnek był pytany o plany na nowy rok w niedzielę wieczorem w TVP Info. - Przede wszystkim dokończenie tej reformy oświaty, którą zaplanowaliśmy i to szybkie, bo w ciągu następnych kilku miesięcy - odpowiedział minister.

Matura 2023 i ewaluacja uczelni wyższych

Jak dodał kolejnym celem jest "szybkie, zaraz na początku roku, zreformowanie jeszcze raz matury 2023 roku." - Tu trzeba zapowiedzieć młodzieży, że ona będzie łatwiejsza niż przewidywana, bo niestety skutki nauki zdalnej i pandemii koronawirusa dotykają także maturzystów 2023 r. i już są opracowane przez ekspertów zmiany, co do zakresu wymagań. Będą one znacząco mniejsze, niż zapowiadane jeszcze kilka miesięcy temu - poinformował Przemysław Czarnek.

Jako kolejny cel minister wymienił "dokończenie ewaluacji uczelni wyższych". - Cieszę się, że udało się wiele w tej sprawie zrobić i cieszę się, że można było również docenić czasopisma polskie naukowe, w których publikowane są wyniki badań naukowych polskich naukowców - powiedział.

Jak ocenił "to była najgorsza katastrofa i największy błąd »Konstytucji dla nauki«, czyli deprecjonowanie całkowicie polskich czasopism naukowych kosztem zagranicznych nie mając oczywiście nic przeciw umiędzynarodowieniu".

Plany MEiN ws. statusu zawodowego nauczycieli

Jak wskazał "status zawodowy nauczyciela w tym wszystkim wydaje mi się najważniejszy". - Musimy doprowadzić do sytuacji, w której młodzi ludzie dziś studiujący na piątym, czy czwartym roku matematykę, fizykę, chemię, czy biologię będą realnie myśleć o możliwości podjęcia pracy w szkole - powiedział Czarnek.

Dodał, że "dziś nie myślą przy pensji 2 940 zł". - Myślę, że będą zdecydowanie bardziej skłonni do podejmowania takich decyzji, kiedy wynagrodzenie zasadnicze będzie o 36 proc. wyższe - podkreślił.

Szef MEiN zaznaczył, że chce też większej dostępności nauczyciela dla ucznia. - Nauczyciel nie dla papierologii, nie dla biurokracji, tylko dla ucznia - mówił.

Dodał, że większa dostępność będzie zasługą dyżurów nauczycielskich, podczas których uczeń będzie się mógł do niego zgłosić. Na takie spotkanie będzie także mógł przyjść rodzic ucznia "z prośbą o wskazanie, co trzeba zrobić, żeby uczeń mógł podciągnąć się z danego przedmiotu". - Uczeń będzie mógł po prostu zgłosić się do nauczyciela i poprosić o pomoc w odrobieniu pracy domowej - zapewnił Przemysław Czarnek.

"Przyzwyczailiśmy się do korepetycji"

- Problem polega na tym, że przyzwyczailiśmy się już, że od 20 mniej więcej lat mamy nieustanne korepetycje. Jeszcze w latach 90. zdawaliśmy matury i dostawaliśmy się na studia bez korepetycji. Korepetycje towarzyszyły naukom ścisłym (...), tymczasem teraz jest praktyką stałą pobieranie korepetycji - mówił minister. - Miliony złotych każdego roku z kieszeni rodziców były dodatkowo płacone dla nauczycieli w ramach korepetycji - ocenił.

Dodał, że "to z kolei spowodowało patologiczny system egzaminów czy to gimnazjalnych, czy maturalnych, gdzie przez długi czas liczył się klucz i ten klucz był znany tym, którzy udzielali korepetycji". - To samo w sobie było patologią nie z tej ziemi. My to wszystko zmieniamy - zapowiedział szef MEiN.

Czytaj również:

Nowy przedmiot szkolny - historia i teraźniejszość

Odnosząc się do nowego przedmiotu - historia i teraźniejszość - Czarnek powiedział, że będzie to "zmiana epokowa", dlatego że "przez wiele lat polska młodzież nie była uczona historii najnowszej z drugiej połowy XX wieku".

Posłuchaj
00:51 HiT SPEC IAR.mp3 Nowy przedmiot w szkole - historia i teraźniejszość. Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)

- II wojny światowej, drugiej połowy XX w. i początku XXI w. uczyli się wyłącznie ci, którzy wybierali na maturze historię, a jest ich zdecydowana mniejszość. My wprowadzamy historię i teraźniejszość jako przedmiot, który będzie obejmował także część wiedzy o społeczeństwie i to w pierwszej i drugiej klasie szkoły ponadpodstawowej, czyli w tym czasie kiedy wszyscy będą się tej historii uczyć - zaznaczył minister.

Odnosząc się do krytycznych opinii o planowanych zmianach powiedział, że nie dziwi się, "że ludzie przyzwyczajeni do tej pory do możliwości manipulowania młodzieżą bez żadnych przeszkód, martwią się, że jednak będzie podawana prawda, i to w podręcznikach, w szkołach, we wszystkich typach szkół".

Pytany w TVP Info o życzenia noworoczne, Przemysław Czarnek powiedział: "Spokoju, zdrowia i prawdy". - W Europie z prawdą mamy największy problem. Żyjemy w epoce postprawdy i postprawa, co widać dokładnie po działaniach Komisji Europejskiej, która ulega kłamstwom polskiej opozycji na temat Polski i tego, co się w Polsce dzieje (...). Prawdy w tym wszystkim życzymy wszystkim Europejczykom i Polakom - podsumował na koniec minister przekazując życzenia na nowy rok.

Trwają konsultacje nowego przedmiotu

Do 17 stycznia potrwają konsultacje publiczne projektów rozporządzeń ministra edukacji i nauki dotyczące nowego przedmiotu historia i teraźniejszość i zmiany w podstawie programowej historii oraz wiedzy o społeczeństwie (zakres rozszerzony). Jak poinformowało MEiN, celem zmian jest wzmocnienie komponentu historii najnowszej w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych w połączeniu z treściami z zakresu wiedzy o społeczeństwie, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązkowego, chronologicznego i pełnego kursu historii dla każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej.

Szef MEiN wskazywał wcześniej, że uczniowie dzięki nowemu przedmiotowi poznają m.in. fakty dotyczące żołnierzy wyklętych, dążenia niepodległościowe, historię stanu wojennego, a także - jak mówił minister - "okoliczności Okrągłego Stołu '89, także zdrady częściowej, która temu towarzyszyła, postkomunizmu lat 90., który zatrzymał rozwój naszego kraju, bo to trzeba wszystko wyjaśnić, takie są okoliczności naszego dochodzenia do wolności, niepodległości i czasów dzisiejszych".

jmo

Zobacz także

Zobacz także