more_horiz
Wiadomości

Orszaki Trzech Króli w Warszawie. Zmiany w rozkładzie jazdy autobusów, utrudnienia w ruchu drogowym

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 14:05
W czwartek Orszaki Trzech Króli przejdą Traktem Królewskim, jak i ulicami Tarchomina. Na trasach przemarszów policja wstrzyma ruch samochodowy, a autobusy zostaną skierowane na trasy objazdowe - informuje ratusz. 
W Warszawie Orszaki Trzech Króli przejdą Traktem Królewskim i ulicami Tarchomina
W Warszawie Orszaki Trzech Króli przejdą Traktem Królewskim i ulicami TarchominaFoto: Mateusz Włodarczyk/Forum

Główne wydarzenie związane ze świętem Objawienia Pańskiego odbędzie się na Trakcie Królewskim. Procesja z udziałem trzech magów wyruszy z pl. Zamkowego ok. godz. 12.00 i przejdzie Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Królewską na pl. marsz. J. Piłsudskiego. W ramowych godzinach 12.40–13.00 planowane jest zamknięcie ul. Królewskiej dla ruchu drogowego na czas przejścia orszaku z ul. Krakowskie Przedmieście na pl. marsz. J. Piłsudskiego.

Natomiast Orszak Trzech Króli na Tarchominie wyruszy ok. godz. 11.30 spod Parafii Św. Łukasza Ewangelisty przy ul. Sprawnej 9. Trasa będzie prowadziła ulicami: Sprawną, Tłuchowską, Leśnej Polanki, Światowida, Dzierzgońską i powrót ul. Sprawną. Kierowcy, którzy tego dnia planują podróż tymi ulicami, muszą się liczyć z możliwością zamknięcia ruchu przez policję.

Stołeczny ratusz poinformował, że w związku z przemarszem Traktem Królewskim w przypadku braku możliwości przejazdu, autobusy linii 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 w godzinach 11.30-14.00 zostaną skierowane na trasy objazdowe. Z kolei w związku z przemarszem na Tarchominie w przypadku braku możliwości przejazdu, autobusy linii 211, 509 i 516 w ramowych godzinach 11.45–13.00 pojadą innymi trasami, niż zwykle. Linia 211 ominie utrudnienia ul. Odkrytą i H. Ordonówny. Trasa linii 509 zostanie skrócona do krańca Nowodwory. Autobusy Linii 516 zostaną skierowane na objazd ulicami H. Ordonówny i Światowida.

Wspólnotowy charakter

Królem Afryki Baltazarem XIV będzie w tym roku ojciec Benoit Azameti (czyt. Benuła Azameti), który jest misjonarzem kombonianinem i pochodzi z Togo.
Jak mówi, takich orszaków jak w Polsce nie widział w innych krajach. - Byłem też we Włoszech i tam nie widziałem takich pochodów, to piękne wydarzenie, jest to dzień świętowania i pokazywania swojej wiary - zaznacza.

Świętą rodziną będą państwo Aleksandra i Jakub Siekierzyńscy z synem Stefanem. - Udział w orszaku dla nas ma wymiar religijny, ale też rodzinny, społeczny, wspólnotowy, też tego, że się kolęduje - mówi Jakub.

Gra miejska, biegi i challenge kolędowy

Warszawskiemu orszakowi towarzyszyć będą też gra miejska dla rodzin "Spacer Orszakowy", a także charytatywny Bieg Trzech Króli, z którego dochód będzie przeznaczony na szkołę zawodową Eastlands w Nairobi w Kenii.

Organizatorzy zachęcają też do udziału w akcji "challenge kolędowy", która polega na nagraniu dowolnej kolędy, zamieszczeniu jej w mediach społecznościowych oraz oznaczeniu hasztagami: #OrszakdlaAfryki #KolędujmyRazem #OrszakTrzechKróli.

Śpiewający nominuje następnie trzy osoby, które mają 72 godziny na wzięcie udziału w zabawie.

Posłuchaj
00:47 11484302_1.mp3 W Warszawie wydarzenie rozpocznie się w południe modlitwą Anioł Pański, którą poprowadzi kardynał Kazimierz Nycz. Materiał Tomasza Zielenkiewicza (IAR)

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także