more_horiz
Wiadomości

Marlena Maląg o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym: to świadczenie oczekiwane

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 20:38
Jak powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie oczekiwane przez rodziców. Dowodem na to ma być liczba złożonych wniosków, których wpłynęło już 270 tysięcy.
Ministerstwo rodziny i polityki społecznej szacuje, że dofinansowaniem do 440 złotych zostanie objętych w tym roku około 110 tysięcy dzieci
Ministerstwo rodziny i polityki społecznej szacuje, że dofinansowaniem do 440 złotych zostanie objętych w tym roku około 110 tysięcy dzieciFoto: fizkes/Shutterstock

Przyjmowanie wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy rozpoczęto 1 stycznia. Minister Marlena Maląg poinformowała w TVP Info, że najwięcej wniosków złożono w województwach, które mają najwięcej mieszkańców: na Mazowszu, w Wielkopolsce, na Śląsku, w Małopolsce oraz na Dolnym Śląsku.

Jak mówiła, większość rodziców - bo prawie 80 procent - obecnie wnioskuje o świadczenie wypłacane przez rok po tysiąc złotych. Druga możliwość to 500 złotych wypłacane co miesiąc przez dwa lata. Minister przypomniała, że decyzję tę rodzice mogą zmienić raz w okresie świadczeniowywm.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dwa miesiące na opracowanie wniosków i rozpoczęcie wypłat świadczenia. - Na pewno wypłaty ruszą wcześniej - wskazała Marlena Maląg.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Szef resortu rodziny i polityki społecznej przypomniała także, że rodzicom, którzy mają jedno dziecko, które nie korzysta z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, przysługuje świadczenie na opiekę żłobkową od kwietnia, z wyrównaniem od początku roku. Rodzice mogą składać wnioski o świadczenie drogą elektroniczną, podobnie jak podania o inne świadczenia. Środki będą wypłacane instytucji, do której uczęszcza dziecko, konkretnie na cel obniżenia kosztów pobytu dziecka. 

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej szacuje, że dofinansowaniem do 440 złotych zostanie objętych w tym roku około 110 tysięcy dzieci.

Posłuchaj
00:32 11488274_1.mp3 Marlena Maląg: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie oczekiwane (IAR) 

Zobacz także: Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także