more_horiz
Wiadomości

USA rozważają wycofanie wojsk z Europy Wschodniej? Bix Aliu zaprzecza

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 06:33
- Nie jest prawdą, że USA rozważają wycofanie wojsk z Europy Wschodniej. Rozwiązujemy ten kryzys razem, zgodnie z zasadą »nic o was bez was«" - zapewnił chargé’d affaires ambasady USA Bix Aliu, nawiązując do wcześniejszych doniesień stacji NBC News.
Bix Aliu zapewnia, że nie dojdzie do wycofanie wojsk NATO ze wschodniej flanki
Bix Aliu zapewnia, że nie dojdzie do wycofanie wojsk NATO ze wschodniej flankiFoto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

W piątek stacja NBC News - opierając się na źródłach w rządzie USA - podała, że administracja USA jest gotowa zaproponować podczas przyszłotygodniowych rozmów z Rosją wzajemną redukcję obecności wojskowej i ćwiczeń militarnych w Europie Wschodniej, w tym w Polsce i obwodzie kaliningradzkim.

"Nic o was bez was"

Rozmowy mogłyby dotyczyć zakresu ćwiczeń wojskowych organizowanych przez oba mocarstwa, liczby wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce i krajach bałtyckich, wcześniejszego ostrzegania o ruchach wojsk, i zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych, rosyjskich pocisków balistycznych Iskander w położonym między Polską i Litwą należącym do Rosji Obwodzie kaliningradzkim - cytowała swoje źródła NBC.

W późniejszym wpisie na Twitterze chargé’d affaires ambasady USA Bix Aliu oświadczył, że "nie jest prawdą, że USA rozważają wycofanie wojsk z Europy Wschodniej".

"Jesteśmy mocno związani z naszymi sojusznikami z NATO. Rozwiązujemy ten kryzys razem, zgodnie z zasadą »nic o was bez was«" - podkreślił Bix Aliu.

Żądania Rosji

Rosja domaga się od Zachodu "gwarancji bezpieczeństwa", które miałyby wykluczać dalsze rozszerzanie się NATO na wschód, zwłaszcza o Ukrainę i inne kraje posowieckie. Rosjanie zażądali też od NATO usunięcia broni ofensywnej z tego regionu.

Waszyngton odrzucił te żądania jako nienadające się do rozpoczęcia rozmów wskazując, że główna zasada NATO głosi, iż sojusz jest otwarty dla każdego kwalifikującego się do członkostwa kraju i żadna strona trzecia nie ma w tym przypadku prawa weta.

AP zauważa, że chociaż są niewielkie szanse aby Ukraina została zaproszona do NATO w najbliższej przyszłości, to jednak USA i ich sojusznicy nie wykluczają takiej możliwości.

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także