more_horiz
Wiadomości

Przewodnictwo Polski w OBWE. Chargé d'affaires ambasady USA: cieszę się, że objęła je Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 11:27
Chargé d'affaires ambasady USA Bix Aliu napisał na Twitterze, że "bardzo się cieszy, iż to Warszawa objęła przewodnictwo w OBWE w tych wymagających dla Europy czasach". -  Polska to kluczowy sojusznik Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO - zaznaczył.
Polska przejęła przewodnictwo w OBWE
Polska przejęła przewodnictwo w OBWEFoto: Twitter/MSZ

Do wpisu dołączył też link do wywiadu, którego udzielił "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

"Cieszę się, że rozmawiamy i że Polska jako jeden z naszych kluczowych sojuszników na wschodniej flance NATO jest w centrum tych rozmów. Doskonale, że to Warszawa pierwszego stycznia objęła przewodnictwo w OBWE" - mówił w rozmowie z "DGP" chargé d'affaires ambasady USA.

Prezydencja Polski

1 stycznia 2022 r. formalnie rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przez rok będzie sprawował funkcję Przewodniczącego OBWE (Chairperson in Office).

W Wiedniu odbyło się w czwartek posiedzenie Stałej Rady OBWE, na którym szef polskiego MSZ przedstawiał priorytety rozpoczynającego się polskiego przewodnictwa. Wśród nich jest aktywne zapobieganie konfliktom, przede wszystkim w Europie.

OBWE skupia 57 państw, w których mieszka ponad miliard ludzi. Oprócz krajów europejskich, do Organizacji należą USA, Kanada, Mongolia oraz położone w Azji Centralnej państwa powstałe po rozpadzie ZSRR: Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan i Turkmenistan.

pkur

Zobacz także

Zobacz także