Znamy przyczynę awarii oczyszczalni "Czajka". Jest wynik ekspertyzy

2022-01-17, 17:34

Znamy przyczynę awarii oczyszczalni "Czajka". Jest wynik ekspertyzy
Przyczyną awarii kolektorów pod Wisłą w sierpniu 2020 r. były błędy w projekcie. Foto: PAP/Rafał Guz

Jak wynika z ekspertyzy Politechniki Krakowskiej przyczyną awarii kolektorów pod Wisłą w sierpniu 2020 roku były błędy w projekcie zleconym w 2006 roku.

O jej wynikach informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Spółka zapowiada złożenie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Jak mówił rzecznik MPWiK Marek Smółka eksperci przeprowadzający badanie nie mają wątpliwości, co do przyczyn awarii.

- Prace zespołu ekspertów badających przyczynę awarii z sierpnia 2020 roku trwały ponad rok. Naukowcy ustalili, że jej przyczyną był błąd projektowy, który polegał na braku odpowiedniego drenażu odprowadzającego ciecz z przestrzeni otaczającej rurociągi. To ta ciecz wytworzyła generowane przez syfon ciśnienie zewnętrzne, które doprowadziło do uszkodzenia rurociągu - powiedział rzecznik. Marek Smółka mówił, że w ocenie specjalistów z Politechniki Krakowskiej twórcy projektu błędnie założyli stuprocentową szczelność rurociągów.

Powiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa

- Eksperci potwierdzili także prawidłową siedmioletnią eksploatację układu przesyłowego zgodną z założeniami projektowymi. MPWiK zapewnia, że wnioski z ekspertyzy zostaną wzięte przy odbudowie układu w tunelu pod Wisłą. Spółka, w sprawie wskazanej w ekspertyzie przyczyny awarii, jest zobowiązana do powiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa - mówił Marek Smółka.

Do awarii rurociągów pod dnem Wisły przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" doszło dwukrotnie, w 2019 i 2020 roku. MPWiK informuje, że awarie miały odmienne przyczyny.
W 2019 roku uszkodzeniu uległ niefabryczny łącznik między rurociągami, stalowym a rurociągiem z GRP znajdujący się na początku tunelu. Naprawa w 2019 r. wyeliminowała te czynniki, które ujawniły się w trakcie pierwszej awarii.

Do drugiej awarii doszło natomiast kilkaset metrów dalej - na odcinku, który nie był dotknięty skutkami pierwszej. Decyzja o rozbudowie oczyszczalni ścieków "Czajka" oraz budowie układu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do OŚ "Czajka" podjęta została Uchwałami Rady m.st. Warszawy odpowiednio w roku 1999 i roku 2005. Układ zaczął działać w 2013 roku.

Na pomoc ruszyło wojsko

Po awarii w 2019 roku decyzją premiera Mateusza Morawieckiego wojsko przyszło z pomocą i wybudowało most pontonowy, na którym ułożono tymczasowy rurociąg. Także w 2020 roku zastosowano takie samo tymczasowe rozwiązanie.

Układ przesyłowy ścieków pod Wisłą w Warszawie

Po awarii w 2020 r. MPWiK, na podstawie decyzji nakazowej PINB, przystąpiło do prac naprawczych i budowy alternatywnego układu przesyłowego. Pierwsza nitka tego układu zaczęła działać w grudniu 2020 r., druga została oddana do użytku w czerwcu 2021 r.

Aktualnie trwają prace związane z wykonaniem sieci i obiektów łączących wykonane rurociągi pod Wisłą z zakładami "Świderska" i "Farysa".

Czytaj także:

dn

Polecane

Wróć do strony głównej