more_horiz
Wiadomości

"Pomagają w wychowywaniu kolejnych pokoleń". Życzenia pary prezydenckiej z okazji Dnia Babci i Dziadka

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 09:50
Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożyli życzenia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. "Babcie i dziadkowie, bogaci w życiową wiedzę i mądrość wspierają dzieci i pomagają w wychowywaniu kolejnych pokoleń Polaków; dziękujemy za to" - napisała para prezydencka.
Para prezydencka złożyła życzenia wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta
Para prezydencka złożyła życzenia wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich świętaFoto: Shutterstock

"Z okazji dorocznych Dni Babci i Dziadka prosimy państwa o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń i wyrazów wdzięczności. Babcie i dziadkowie – bogaci w życiową wiedzę, doświadczenie i mądrość, płynącą z dystansu do tego, co na bieżąco absorbuje młodsze pokolenia - współtworzą miliony polskich rodzin. Wspierają swoje dzieci, pomagają w opiece nad wnukami i wychowywaniu kolejnych pokoleń Polaków" - napisała para prezydencka.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda podkreślili, że babcie i dziadkowie są dla dzieci i młodzieży nauczycielami historii, której sami byli uczestnikami i świadkami, "a przede wszystkim - wartości, którymi należy i warto się kierować".

Coraz bardziej aktywni seniorzy

"Dzieląc się opowieściami o życiu swoim i bliskich, pomagają państwo wnukom budować tożsamość, znajdować odpowiedź na pytania o to, kim są i kim mogą stać się, gdy dorosną. Seniorzy są też coraz częściej nadal aktywni zawodowo i społecznie, a swoją pracą i działalnością dają przykład młodszym, jak rozsądnie łączyć zaangażowanie poza domem z dbałością o najbliższych" - czytamy.

Jak podkreśliła para prezydencka, babcie i dziadkowie, "doskonale znając życie i różnorakie ludzkie losy, są też wyrozumiali wobec zjawisk i zachowań, które bywają powodem sporów między rodzicami a dziećmi".

Integrują "szersze kręgi rodzinne"

"Dlatego często właśnie u państwa wnuki odnajdują potrzebną akceptację i swobodę, które pozwalają – zachowując swoje racje i przekonania – wznieść się ponad różnice i odnaleźć porozumienie międzypokoleniowe. Jest to niezwykle ważne, a szczególnie cenne w naszych czasach, kiedy kultura i wszechobecna technika nie sprzyjają głębokim i trwałym relacjom" - napisano w życzeniach. 

Według pary prezydenckiej, babcie i dziadkowie "uosabiają w oczach młodszych stałość i niezmienność, integrują szersze kręgi rodzinne i przyczyniają się do podtrzymywania bliskich kontaktów między krewnymi, także dalszymi"."Za to wszystko chcemy dzisiaj państwu gorąco podziękować" - napisała para prezydencka, życząc babciom i dziadkom "zdrowia, satysfakcji z życiowych dokonań, a przede wszystkim wiele codziennej radości i serdeczności w rodzinnym gronie".

Dzień Babci przypada 21 stycznia, a Dzień Dziadka 22 stycznia. 

as

Zobacz także

Zobacz także