more_horiz
Wiadomości

Sytuacja na granicy. Żaryn: wiosną należy się spodziewać wzrostu presji migracyjnej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 16:32
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że "zimowe miesiące i zła aura zazwyczaj sprzyjają osłabieniu ruchów migracyjnych". Wiosną jednak - jak dodał - "należy się spodziewać wzrostu presji migracyjnej na Europę" i "będzie to również oznaczało większe zainteresowanie podróżą do UE przez Białoruś".
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że wśród migrantów obserwowany jest wzrost zainteresowania podróżą do Europy wiosną. Chodzi o nielegalny szlak z Białorusi na Zachód
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że wśród migrantów obserwowany jest wzrost zainteresowania podróżą do Europy wiosną. Chodzi o nielegalny szlak z Białorusi na ZachódFoto: Straż Graniczna & StZaryn/Twitter

"W ostatnich dniach na grupach służących do zarządzania szlakiem migracyjnym z Białorusi na Zachód widać większe zainteresowanie podróżą do Europy wiosną. Już teraz zachęca się ludzi do podróży na Białoruś w maju" - napisał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Przestrzega przy tym, że "za kilka miesięcy służby białoruskie znów mogą prowadzić swoją akcję przeciwko Polsce w sposób masowy".

Sytuacja na granicy z Białorusią

Od początku tego roku migranci podjęli już 810 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Tylko minionej doby przez granicę próbowało przedostać się nielegalnie 87 osób. To największa liczba w ostatnich dniach.

Minionej doby z Białorusi do Polski oprócz obywateli Iraku i Syrii próbowali przedostać się również obywatele Republiki Konga, Gwinei, Jemenu, Kamerunu, Sri Lanki czy Turcji. Większość nielegalnych migrantów deklaruje, że najpierw przyjeżdża do Rosji, a następnie podróżuje na Białoruś, skąd próbuje przedostać się do Polski.

 

Zobacz także:

Zobacz także: por. Anna Michalska w Polskim Radiu 24

ms

Zobacz także

Zobacz także