more_horiz
Wiadomości

Rusza budowa zapory na granicy z Białorusią. SG podała dokładny termin

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 18:04
Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że "we wtorek zostanie oddany teren wykonawcom i ruszy budowa zapory na granicy z Białorusią". Dodała, że "prace zaczną się od wwiercenia pali i ich betonowania w ziemi". Wyjaśniła również, że działania przygotowawcze trwają już od pewnego czasu.
SG: we wtorek rozpocznie się budowa zapory na granicy z Białorusią
SG: we wtorek rozpocznie się budowa zapory na granicy z Białorusią Foto: Twitter @Straz_Graniczna

Zapora na granicy z Białorusią, o długości łącznie 186 km i wysokości ponad 5,5 m, ma być gotowa w czerwcu tego roku. Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 mln zł, wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Budimex postawi zaporę na dwóch odcinkach o łącznej długości 105,5 km, a Unibep - 80,7 km. Prace będą prowadzone równolegle na czterech odcinkach.

Mur na granicy z Białorusią. "Budowa rusza jutro"

- Zgodnie z planem jutro rusza budowa zapory na granicy z Białorusią - powiedziała w poniedziałek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Wyjaśniła, że "dokumentacja techniczna dotycząca pierwszych czterech odcinków, czyli łącznie ponad 20 kilometrów, została zaakceptowana". Dodała, że "prace rozpoczynają się od wwiercenia pali i ich betonowania w ziemi". 

Fizyczna bariera wzdłuż granicy z Białorusią będzie liczyć ponad 180 kilometrów. Jak dodała por. Anna Michalska, plan budowy podzielono na cztery odcinki. - Prace w zależności od miejsca, będą zaczynały się od utwardzenia dróg dojazdowych, właściwie te prace już trwają, i tam w zależności od warunków terenu - kolejne etapy budowy. W najbliższych tygodniach zostaną postawione pierwsze elementy bariery, w kolejnych tygodniach będą to przęsła - poinformowała.

Rzecznik Straży Granicznej zapowiedziała również, że na odcinki, na których będzie trwała budowa zapory, zostaną skierowane dodatkowe patrole Straży Granicznej, policji oraz Wojska Polskiego.

Poinformowała także, że jeszcze w tym tygodniu na miejscu budowy planowane jest spotkanie dla dziennikarzy.

Inwestycja za ponad miliard złotych

Inwestycja - zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada - jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

Koszt robót budowlanych i produkcji przęseł to 1 mld 233 mln zł. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. W Ocenie Skutków Regulacji do projektu wspomnianej ustawy koszt perymetrii oszacowano na 115 mln złotych.

Czytaj więcej: 

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"


nj

Zobacz także

Zobacz także