more_horiz
Wiadomości

Wizyta NIK na Białorusi. Wiceszef MSWiA: to karygodne, trzeba być ślepym i głuchym

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 17:59
- Trzeba być ślepym i głuchym, żeby nie wiedzieć, jakie były stosunki polsko-białoruskie - mówił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że należy wytłumaczyć, dlaczego do wizyty NIK na Białorusi doszło akurat w grudniu. Wiceminister pytał także o oficjalne, a także nieformalne kontakty delegacji NIK ze stroną białoruską.
Maciej Wąsik powiedział, że trzeba wyjaśnić powody wizyty NIK na Białorusi
Maciej Wąsik powiedział, że trzeba wyjaśnić powody wizyty NIK na BiałorusiFoto: PAP/Rafał Guz

Połączone komisje spraw zagranicznych i kontroli państwowej zebrały się w poniedziałek po południu, by wysłuchać stanowiska prezesa NIK Mariana Banasia w sprawie grudniowej wizyty delegacji NIK na Białorusi.

"Karygodna wizyta"

W posiedzeniu wziął udział m.in wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. W swoim wystąpieniu stwierdził, że "należy dokładnie wytłumaczyć, dlaczego do tej wizyty doszło akurat wtedy". - Wszyscy widzieliśmy w mediach, jaka sytuacja była na granicy jesienią. Widzieliśmy próby ataku na naszą granicę, atakowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji, żołnierzy Wojska Polskiego - mówił.

- Uważam, że ta wizyta jest po prostu karygodna - oświadczył. - Trzeba być ślepym i głuchym, żeby nie wiedzieć, jakie były stosunki polsko-białoruskie - ocenił.

Wiceminister pytał, czy w wizycie "wzięli w ogóle udział kontrolerzy". - Pan Haber, wedle mojej najlepszej wiedzy, w tym czasie nie był kontrolerem. (...) Pan Jakub Banaś (syn szefa NIK Mariana Banasia) - chyba też nie jest kontrolerem. Jaką funkcję pełnił podczas tej wizyty? Jaką funkcję w ogóle pełni w NIK? Mówi się o tym, że jest to szara eminencja w NIK, osoba która dużo może. Mówimy nepotyzmie? Syn prezesa NIK wyjeżdża na Białoruś Alaksandra Łukaszenki - w jakim celu? Jakie ma zadania? Jakie instrukcje - pytał.

Dalsze wątpliwości

Wiceminister odniósł się również do kwestii kontroli NIK budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. - W ostatni piątek media donosiły o rzekomo rażącej kontroli NIK dotyczącej zapory na granicy polsko-białoruskiej, że ta zapora będzie miała fatalne skutki. Czy ta opinia NIK, te wnioski mają związki z tą wizytą? - powiedział.

Maciej Wąsik pytał także o kwestię oficjalnych, a także nieformalnych kontaktów delegacji NIK ze stroną białoruską. - Jaką miały agendę, jaki przebieg? Czy spotkaliście się ze stroną białoruską w sposób nieformalny - choćby wieczorem, po oficjalnym spotkaniu? Kto był uczestnikiem tego spotkania po stronie białoruskiej? Czy wy wiecie dokładnie, kto tam był? - pytał przedstawicieli NIK.

- To są pytania, na które opinia publiczna musi poznać odpowiedź - dodał.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także