more_horiz
Wiadomości

Gratka dla miłośników numizmatyki. Od czwartku będzie można kupić monetę "Ochrona polskiej granicy wschodniej"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 16:50
Miłośnicy numizmatyki będą mogli kupić okolicznościową monetę "Ochrona polskiej granicy wschodniej" o nominale 10 zł. Będzie można ją nabyć w oddziałach Narodowego Banku Polskiego.
Rusza sprzedaż okolicznościowej monety NBP
Rusza sprzedaż okolicznościowej monety NBPFoto: Twitter.com/@nbppl

W czwartek rusza sprzedaż srebrnej monety okolicznościowej "Ochrona polskiej granicy wschodniej" o nominale 10 złotych, wydanej przez Narodowy Bank Polski.

Na rewersie monety znajdują się sylwetki funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji, żołnierza Wojska Polskiego i śmigłowca Straży Granicznej na tle północno-wschodniej granicy Polski. Z kolei na awersie znajduje się polski słup graniczny.

Moneta zostanie wyemitowana w liczbie 10 tysięcy sztuk. Będzie do nabycia w cenie 160 złotych w oddziałach NBP.

Sytuacja na granicy

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal wymaga dużego zaangażowania polskich służb bezpieczeństwaRzecznik SG przekazała informację, że we wtorek około godziny 21 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce funkcjonariusze zatrzymali 12 osób. - Byli to obywatele Libanu, Iraku i Syrii. Osoby te zostały zawrócone do linii granicy - podkreśliła por. Anna Michalska.

Wskazała, że do kolejnej próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej doszło w środę około godziny 3 nad ranem na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych.

Rzecznik SG wskazała, że  bardzo niespokojnie było na  odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze. - We wtorek około godz. 17 zauważyliśmy 11 żołnierzy białoruskich, którzy cięli concertinę. Skierowaliśmy w ten rejon dodatkowe patrole. Na ich widok żołnierze białoruscy zaczęli rzucać kamieniami, oślepiać laserami. Padały również wyzwiska pod adresem służb, Polaków, Polski. Trwało to wszystko godzinę, po czym służby białoruskie oddaliły się - tłumaczyła por. Anna Michalska dodając, że nie było podczas tego zdarzenia cudzoziemców. Byli tylko żołnierze białoruscy.

Bilans SG

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. 

Na granicy rozpoczęła się budowa zapory której długość ma ostatecznie wynieść 186 km. 

Czytaj także:


es

Zobacz także

Zobacz także