more_horiz
Wiadomości

V fala epidemii. Dr Zaczyński: może zabraknąć personelu medycznego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 11:30
- Jeśli transmisja wirusa będzie spora, to nie liczba pacjentów będzie stanowiła duże obciążenie systemu ochrony zdrowia, tylko dostępność do lekarza, pielęgniarki i personelu pomocniczego - powiedział szef szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie dr Artur Zaczyński.
Dr Artur Zaczyński podkreślił, że odsetek wykrytych zakażeń jest jeden wskaźnik transmisji, a drugi to wydolność ochrony zdrowia, czyli jaka jest liczba respiratorów, liczba łóżek oraz dostępność personelu
Dr Artur Zaczyński podkreślił, że odsetek wykrytych zakażeń jest jeden wskaźnik transmisji, a drugi to wydolność ochrony zdrowia, czyli jaka jest liczba respiratorów, liczba łóżek oraz dostępność personeluFoto: shutterstock.com/shutter_o

Dr Zaczyński w programie "Gość Radia ZET" oznajmił, że widać duże zagrożenie, jeśli chodzi o transmisję wirusa wśród personelu medycznego.

- Personel wchodząc na izolację, jest wyłączany z działalności operacyjnej szpitali, przychodni, ratownictwa medycznego, a to stanowi spore zagrożenie, jeśli chodzi o hospitalizację pacjentów - powiedział. - Jeśli transmisja wirusa będzie spora, to nie liczba pacjentów będzie stanowiła duże obciążenie systemu ochrony zdrowia, tylko dostępność do lekarza, pielęgniarki i personelu pomocniczego - dodał.

Zaczyński stwierdził, że należy przystąpić do "reedukacji zachowań" w szpitalach. Jak poinformował, w szpitalu na Stadionie Narodowym wprowadzony został zaostrzony reżim sanitarny, m.in. rozgrupowywanie zespołów.

Wydolność systemu opieki zdrowotnej

Szef szpitala tymczasowego pytany o wzrost dziennych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 odpowiedział, że "liczba przypadków zakażenia SARS-CoV-2 to jest kwestia ilości wykonanych testów. Trzeba obserwować, ile zrobiono testów, a ile z nich jest pozytywnych".

Zaznaczył, że "ważny jest odsetek wykonanych testów". Im więcej wykonywanych jest testów wykrywających COVID-19, tym większy jest odsetek osób zakażonych.

Czytaj także:

- Jeśli na 200 tys. testów będzie 100 tys. dodatnich, to odsetek jest 50 proc. W tej chwili na 170 tys. testów obserwujemy ok. 60 tys. i to jest ok. 30 proc. - wskazał. - To jest jeden wskaźnik transmisji, a drugi to wydolność ochrony zdrowia, czyli jaka jest liczba respiratorów, liczba łóżek oraz dostępność personelu - dodał.

Ostatnia mutacja?

- Mam nadzieję, że po tej fali pandemii będziemy mieli odporność stadną i że to są ostatnie podrygi tego wirusa. On już się rozprzestrzenia jak tylko może. Może jesień tego roku będzie już spokojna, skończy się dla nas dobrotliwie. Chyba, że wirus zmutuje w innym regionie - powiedział.

Ponadto poinformował, że obecnie w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym przebywa ok. 70 chorych. - Mniej więcej 5-6 przyjęć dziennie, 5-6 wypisów. Mamy przygotowanych 168 łóżek - podał.

Zaczyński potwierdził, że dostał propozycję z Ministerstwa Zdrowia, aby być członkiem Rady ds. walki z SARS-CoV-2 przy premierze. - Ta rada się konstytuuje. Myślę, że lada dzień będzie pierwsze spotkanie - poinformował. - To będzie rada składająca się również z osób pozamedycznych - zaznaczył.

Zobacz także: Bolesław Piecha w Programie 3 Polskiego Radia

st

Zobacz także

Zobacz także