more_horiz
Wiadomości

Ogromny wzrost zakażeń omikronem. Wiceszef MZ: nowy szczep wypiera deltę

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 14:41
W minionym tygodniu 62 procent przypadków zachorowań na koronawirusa stanowił wariant omikron - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceszef resortu odpowiadał w Sejmie na pytania posłów Koalicji Obywatelskiej na temat strategii walki z COVID-19, roli lekarzy POZ i testowania w aptekach. 
Statystyki MZ z ostatnich 14 dni pokazują, że omikron stanowi 50 procent nowych zakażeń
Statystyki MZ z ostatnich 14 dni pokazują, że omikron stanowi 50 procent nowych zakażeńFoto: PAP/Leszek Szymański

Waldemar Kraska powiedział, że duża liczba zakażeń koronawirusem ma związek z nowym wariantem wirusa SARS-CoV-2. Resort zdrowia podał, że minionej doby zanotowano 57 659 nowych zakażeń koronawirusem.

Omikron zaczyna wypierać deltę

Wiceminister powiedział, że nowa mutacja wirusa zaczyna wypierać wariant delta. Jak zaznaczył, statystyki z ostatnich 14 dni pokazują, że omikron stanowi 50 procent przypadków. - Jeżeli spojrzymy na ostatni tydzień (...), to jest już 62 procent - mówił.

Waldemar Kraska podkreślił, że w walce z piątą falą koronawirusa resort zdrowia koncentruje się na szczepieniach oraz na zwiększeniu dostępności testowania. Poinformował, że dziś zaczęły działać punkty testowania w aptekach - na razie w 105 placówkach. Dodał, że do wykonywania testów przeszkolono ponad 5 tysięcy farmaceutów.

Co zamiast "ustawy Hoca"?

Poseł Koalicji Obywatelskiej Rajmund Miller dopytywał wiceministra Kraskę o projekt dotyczący weryfikacji zdrowotnej pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2. - Będzie to prawdopodobnie projekt poselski i prawdopodobnie dzisiaj będzie procedowany - odpowiedział Waldemar Kraska.

Wczoraj marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że do Sejmu wpłynął projekt uzupełniający ustawę o weryfikacji szczepień. We wtorek o propozycjach w tej sprawie dyskutowano w Kancelarii Premiera na spotkaniu klubów i kół parlamentarnych.

Rano wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha powiedział w Programie 3. Polskiego Radia, że nowa ustawa covidowa zakłada testowanie pracowników, także zaszczepionych przeciw COVID-19. Ma obowiązywać tylko w czasie epidemii i albo dopełnić wcześniejszy projekt o testowaniu lub sprawdzaniu szczepień, albo być osobnym rozwiązaniem.

Posłuchaj
00:24 11524734_2.mp3 Waldemar Kraska o rozprzestrzenianiu się omikrona (IAR)

Zobacz także: Bolesław Piecha w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także