more_horiz
Wiadomości

Dawka przypominająca dla osób w wieku 12-15 lat. Ruszyło wystawianie skierowań

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 06:05
W piątek ruszyło wystawianie skierowań na dawkę przypominającą dla nastolatków w wieku 12-15 lat. Na początku tego tygodnia resort zdrowia wystawił z kolei 245 tys. e-skierowań na dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 dla młodzieży w wieku 16-18 lat.
Decyzje ws. dawek przypominających u młodzieży zapadły w oparciu o zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia
Decyzje ws. dawek przypominających u młodzieży zapadły w oparciu o zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych przy Ministrze ZdrowiaFoto: shutterstock/Tikhonova Yana

W szczepieniu przypominającym dla obu tych grup stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) - z zachowaniem odstępu co najmniej pięciu miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Decyzje ws. dawek przypominających u młodzieży - jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia - zapadły w oparciu o zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia - uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W drugiej połowie maja ubiegłego roku w Polsce rozpoczęły się szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a kilka tygodni później wśród dzieci w wieku 12-15 lat. 

Koronawirus w Polsce. Statystyki

Wczoraj badania potwierdziły kolejny najwyższy dobowy wynik w pandemii - 57 659 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 262 osoby z COVID-19. MZ przekazało, że z powodu COVID-19 zmarło 79 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 183 osób. Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,6 mln zakażeń, zmarło ponad 104,6 tys. osób. 

Dotychczas najwięcej nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w całej pandemii wykryto w środę 26 stycznia. Resort podał wtedy informację o 53 420 chorych z COVID-19. Natomiast najwięcej zgonów potwierdzono 8 kwietnia 2021 roku. Odnotowano wtedy 954 przypadki śmiertelne.

Czytaj więcej:

ms/nj

Zobacz także

Zobacz także