more_horiz
Wiadomości

Niższy VAT na żywność i paliwa. Weszła w życie druga tarcza antyinflacyjna

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 04:47
W ramach drugiej Tarczy antyinflacyjnej, od dziś spada do zera stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe, które dotąd były objęte pięcioprocentową stawką podatku od towarów i usług. Obniżony został także VAT na paliwa oraz na prąd i gaz. 
Dzięki Tarczy antyinflacyjnej 2.0, od dziśmogą spaść ceny żywności
Dzięki Tarczy antyinflacyjnej 2.0, od dziś mogą spaść ceny żywnościFoto: Maria Sbytova/ Shutterstock

Zapowiadając rozwiązania, które od dziś obowiązują, premier Mateusz Morawiecki apelował do przedsiębiorców o obniżenie cen produktów na półkach sklepowych. Szacowany koszt tego rozwiązania wyniesie, zgodnie z zapowiedzią premiera, od 6 do 7 miliardów złotych.

Rzecznik rządu Piotr Müller przypomniał w poniedziałek, że w ramach drugiej Tarczy Antyinflacyjnej obniżony zostaje też między innymi VAT na paliwa z 23 do 8 procent. Niższy VAT obejmie też między innymi prąd, ogrzewanie, gaz ziemny i nawozy. - Te wszystkie działania mają spowodować, że inflacja zmniejszy swoje tempo - tłumaczył rzecznik rządu. 

Müller: inflacja uwarunkowana czynnikami zewnętrznymi

Polityk podkreślił również, że wzrost inflacji jest w dużej mierze uwarunkowany czynnikami zewnętrznymi, między innymi wysokimi opłatami za emisję CO2. Dodał, że Polska apeluje do Unii Europejskiej o reformę systemu tych opłat, który w obecnej formie umożliwia spekulacje finansowe windujące koszty energii.

- Stąd apel premiera Mateusza Morawieckiego o zmiany w tym systemie i dalej te kwestie będziemy podnosić na polu europejskim. zachęcamy, aby również inne kraje Unii Europejskiej poparły te rozwiązania - dodał rzecznik rządu.

Niższe podatki do lipca

Zapisy drugiej Tarczy Antyinflacyjnej zostały wprowadzone na pół roku, czyli będą obowiązywały do końca lipca.

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także