more_horiz
Wiadomości

Ukraina będzie miała nowego ambasadora w Polsce. Rzecznik MSZ: to doświadczony dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 16:46
Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina, Wasyl Zwarycz będzie nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce. Zastąpi on na tym stanowisku Andrija Deszczycę, który pełnił swoją funkcję przez osiem lat. "Życzymy panu Zwaryczowi wszystkiego najlepszego w tej trudnej misji dla dobra naszych obydwu państw" - podkreślił rzecznik MSZ.
Ukraina będzie miała nowego ambasadora w Polsce. Rzecznik MSZ: to doświadczony dyplomata
Ukraina będzie miała nowego ambasadora w Polsce. Rzecznik MSZ: to doświadczony dyplomataFoto: DCStockPhotography/Shutterstock

"Nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce będzie pan Wasyl Zwarycz, doświadczony dyplomata, który pracował już w ambasadzie na jednym z wyższych stanowisk. Uzyskał już agrément polskiego rządu" - przekazał dziennikarzom Łukasz Jasina. Odpowiednią decyzję podpisał także prezydent Wołodymyr Zełenski.

Wasyl Zwarycz piastował w swojej karierze dyplomatycznej funkcje dyrektora departamentów ukraińskiego MSZ. Był też pracownikiem ambasady Ukrainy w Warszawie. Według ukraińskich mediów zna dobrze kontekst stosunków polsko-ukraińskich.

Jak zaznaczył rzecznik, nie wiadomo, czy nowy ambasador będzie tak długo pracował, jak jego poprzednik Andrij Deszczyca, który jeszcze urzęduje w Warszawie. Z kolei zapytany o to, kiedy Wasyl Zwarycz rozpocznie swoją misję na stanowisku ambasadora, ocenił, że "w ciągu najbliższego miesiąca, do dwóch ta sprawa się ostatecznie rozstrzygnie". 

"Życzymy wszystkiego najlepszego w tej trudnej misji"

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślił ponadto, że Andrij Deszczyca (który pełnił funkcję ambasadora od 2014 r.) będzie jeszcze towarzyszył ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi podczas jego wizyty na Ukrainie w Kijowie i Charkowie, która rozpoczyna się w środę.

"Życzymy panu Wasylowi Zwaryczowi wszystkiego najlepszego w tej trudnej misji dla dobra naszych obydwu państw" - podkreślił rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Posłuchaj
00:19 11546227_1.mp3 Rzecznik MSZ: nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce będzie Wasyl Zwarycz (IAR) 

Zobacz także: Łukasz Jasina w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także