more_horiz
Wiadomości

Koniec obostrzeń covidowych? Adam Niedzielski zapowiada zmiany

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 07:24
Środowy "Fakt", publikując wywiad z szefem resortu zdrowia, informuje, że "minister zdrowia Adam Niedzielski ma wreszcie dobre wiadomości - koniec masek, mniej obostrzeń, piąta fala przemija".
Adam Niedzielski: maseczki zostaną z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Myślę, że to będzie istotna prewencja.
Adam Niedzielski: maseczki zostaną z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Myślę, że to będzie istotna prewencja.Foto: Shutterstock/Gonzalo Bell

Minister pytany, czy jest szansa na rezygnację z obowiązujących obostrzeń, odparł, że w perspektywie miesiąca, bo przewidywania są, że piąta fala będzie się wygaszała przez najbliższe kilka tygodni, będzie rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji.

- W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszeniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19. Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest realną perspektywą znoszenia restrykcji -powiedział Niedzielski.

Dopytywany, czy oznacza to, że nie będzie limitów i obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, szef MZ dodał, że będzie zalecał, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki.

- Zostaną one z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Myślę, że to będzie istotna prewencja, zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny - powiedział.

Czytaj także:

Przywracanie nauki stacjonarnej

Minister poinformował, że jeśli spadająca liczba zakażeń i nie tak duże obciążenie szpitali utrzymają się, to w przyszłym tygodniu razem z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem będą reagowali, bo, jak zaznaczył, "przywracanie nauki stacjonarnej jest absolutnie priorytetem".

Szef MZ przekazał ponadto, że planowane jest skrócenie izolacji do siedmiu dni i porównywalne do niej ograniczenie kwarantanny, która w przypadku współdomowników zaczynałaby się i kończyła równolegle.

- Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji o możliwej rezygnacji z kwarantanny z kontaktu - dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Anna Kwiecień o wracaniu do normalności

jb 

Zobacz także

Zobacz także