more_horiz
Wiadomości

Do Polski przyleciały amerykańskie myśliwce F-15. To element misji NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 18:03
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyleciały amerykańskie myśliwce F-15. Wezmą one udział w natowskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.
Amerykańskie F-15 są już w Łasku
Amerykańskie F-15 są już w ŁaskuFoto: Twitter/Mariusz Błaszczak

"Dziś do bazy lotniczej w Łasku przybyły amerykańskie myśliwce F-15, które wesprą wschodnią flankę w ramach misji NATO Air Policing" - poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Samoloty pozostaną w Polsce do końca lutego.

Państwa sojusznicze wspierają Estonię, Litwę i Łotwę, które nie mają samolotów bojowych umożliwiających patrolowanie przestrzeni powietrznej. Obecnie trwa 58. zmiana natowskiej misji, po raz dziesiąty Polska wysłała do niej kontyngent Orlik. Do końca marca PKW, wydzielony przez 31. BLT z poznańskich Krzesin, pełni dyżur bojowy na litewskim lotnisku w Szawlach (Siauliai).

Samoloty sił Baltic Air Policing często są podrywane w celu identyfikacji samolotów Federacji Rosyjskiej lecących do lub z Kaliningradu. Według NATO rosyjskie samoloty często zbliżają się do przestrzeni powietrznej NATO nie komunikując się z kontrolą lotów, nie zgłaszając planu lotu lub z wyłączonymi transponderami pozwalającymi na ich lokalizację i identyfikację. Misja BAP podlega regionalnemu wielonarodowemu dowództwu sił powietrznych NATO w niemieckim Uedem.

Wojskowe wsparcie

Od kilku dni do Polski przybywają również amerykańscy żołnierze. Mają oni wzmocnić wschodnią flankę NATO w związku z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy. W sumie do Polski trafi 1700 żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Pentagon postawił w stan podwyższonej gotowości do przemieszczenia do Europy 8,5 tysiąca żołnierzy.

W Polsce wylądowało również 350 dodatkowych żołnierzy brytyjskich. Powiększą oni brytyjską obecność wojskową w Polsce do liczby 600 żołnierzy, którzy działają w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Zobacz także:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

jp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także