more_horiz
Wiadomości

Leczenie COVID-19. Rzecznik MZ: Polska otrzyma 17 tys. nowych opakowań molnupiraviru

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:34
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że lek ten wkrótce będzie mógł zostać dostarczony do podstawowej opieki zdrowotnej i szpitali.
Leczenie COVID-19. Rzecznik MZ: Polska otrzyma 17 tys. nowych opakowań molnupiraviru
Leczenie COVID-19. Rzecznik MZ: Polska otrzyma 17 tys. nowych opakowań molnupiraviruFoto: Cryptographer/Shutterstock

Rzecznik resortu na konferencji prasowej podkreślił, że molnupiravir jest pożądany nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. - Jest jeden producent tego leku, który musi go dostarczyć do wszystkich państw, które go zakontraktowały - wyjaśnił.

Wojciech Andrusiewicz poinformował, że dotychczas z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych "wyszło 35 tys. opakowań, czyli 35 tys. terapii". - Wyszły wszystkie opakowania, jakie mieliśmy. Co istotne, właśnie dostaliśmy nową aprowizację, to jest w granicach 17 tys. nowych opakowań leku, więc podstawowa opieka zdrowotna, która zgłasza, że tego leku u nich brakuje - ale też szpitale, do których dotychczas był dostarczany - w niedługim czasie zostaną zaaprowizowane - powiedział rzecznik.

Leczenie pacjentów z COVID-19

Obecnie placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i inne podmioty lecznicze prowadzące leczenie pacjentów z COVID-19, należących do grupy ciężkiego przebiegu (zgodnie z kryteriami włączenia), mają możliwość pozyskania produktu leczniczego Lagevrio (molnupiravir) w celu prowadzenia terapii.

Zaopatrzenie w produkt leczniczy następuje nieodpłatnie, w ramach dostaw z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Warunkiem realizacji dostawy jest złożenie prawidłowego zamówienia w Systemie Dystrybucji Szczepionek (SDS). 

Kryteria włączenia pacjentów do terapii to: rozpoznanie COVID-19; wystąpienie objawów choroby w ciągu ostatnich pięciu dni; pełnoletniość pacjenta oraz przynależność do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 (m.in. wiek powyżej 65 lat, aktywny proces nowotworowy, leczenie immunosupresyjne, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, cukrzyca, POCHP, otyłość (BMI > 35), przewlekła choroba nerek).

Czytaj także:

Zobacz także: Adam Niedzielski w Programie 1 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także