more_horiz
Wiadomości

"Wojna może spowodować exodus z Ukrainy". Premier o konflikcie ukraińsko-rosyjskim

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 13:15
- Musimy być przygotowani na najgorsze - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu powoła zespół, który ma się zająć koordynacją pomocy dla uchodźców w przypadku wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w miejscu budowy zapory przy polsko-białoruskiej granicy
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w miejscu budowy zapory przy polsko-białoruskiej granicyFoto: Piotr Molecki/East News

Podczas wizyty na budowie zapory w Tołczach przy granicy polsko-białoruskiej, premier Mateusz Morawiecki był pytany o przygotowania na przyjęcie fali uchodźców w przypadku ataku na Ukrainę, czynione przez rząd i wojewodów. Premier powiedział, że ta kwestia była przedmiotem rady gabinetowej zwołanej we wtorek przez prezydenta.

Być przygotowanym na najgorsze

- W najbliższych dniach powołam zespół z przedstawicieli różnych resortów, wiceministrów, który zajmie się logistyką, infrastrukturą, transportem, zabezpieczeniem służby zdrowia i edukacji, miejsc w placówkach oświatowych - zapowiedział premier Morawiecki.

Dodał, że musimy być przygotowani na najgorsze. A najgorsze to atak Rosji na Ukrainę, pełnoskalowa wojna, która może spowodować exodus uchodźców z Ukrainy.

- Jesteśmy tu, by bronić wschodniej flanki NATO, ale także ze względów humanitarnych pomagamy Ukrainie i Ukraińcom, by w przypadku ataku rosyjskiego złagodzić jego skutki - mówił Morawiecki. Wyjaśnił, że cała infrastruktura będzie przygotowywana na wschodzie, ale "z dyslokacją w głąb kraju".

Członkiem zespołu ds. dyslokacji uchodźców ma być wiceminister Maciej Wąsik, który powiedział, że istniejący już krajowy plan zarzadzania kryzysowego jest w tym wypadku dokumentem ramowym.

"Każdy wojewoda ma swoje zadania"

- Wspólnie z wojewodami go uzupełniamy, każdy z wojewodów ma swoje zadania. Im szerszy będzie atak, tym szersza fala migrantów. Od tego zależą dalsze działania - podkreślił Wąsik. W jego opinii wojewodowie znakomicie sobie radzą z przygotowaniami w terenie, bardzo dobrze współpracują z samorządami.

- Już od dawna pracujemy po cichu, nie ogłaszamy tego, bo nie chcemy eskalować emocji - dodał wiceminister Maciej Wąsik.

pg

Zobacz także

Zobacz także