more_horiz
Wiadomości

Czy dawki przypominające są skuteczne w przypadku wszystkich wariantów omikrona? Wirusolog wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 07:34
Jak oceniła wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, nie stwierdzono, żeby podwariant omikrona BA.2 powodował inne objawy chorobowe. Wstępne ustalenia wskazują, że dawki przypominające szczepionek są skuteczne wobec BA.2 w takim samym stopniu, jak wobec BA.1.
Czy dawki przypominające są skuteczne wobec wszystkich wariantów omikrona? Wirusolog wyjaśnia
Czy dawki przypominające są skuteczne wobec wszystkich wariantów omikrona? Wirusolog wyjaśniaFoto: hedgehog94/Shutterstock

Zdaniem prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podwariant omikrona BA.2 jest trudniejszy do wykrycia przez standardowe testy i "dlatego nazywany jest ukrytym omikronem".

Nie jest to wariant ani bardziej zaraźliwy, ani bardziej zjadliwy. - Jest jednym z co najmniej czterech znanych podwariantów omikronu i ma o 25 mutacji więcej, niż jego podstawowa wersja BA.1. Wersja BA.2 cechuje się większą o 30 procent transmisyjnością - powiedziała wirusolog i dodała, że właśnie z tego powodu ten wariant zaczął wypierać pierwotnego omikrona w takich krajach jak Dania, Filipiny czy Indie.

- Jednak na tym różnice się kończą. Nie stwierdzono, aby BA.2 powodował inne objawy chorobowe ani by zmieniał ich nasilenie. Wstępne ustalenia sugerują też, że szczepionki, a w szczególności dawki przypominające, są skuteczne wobec BA.2 w takim samym stopniu, jak wobec BA.1. - oceniła ekspert.

Wirusolog: do informacji należy podchodzić ze spokojem

Według prof. Agnieszki Szuster - Ciesielskiej zakażenie jednym lub drugim podwariantem omikrona "nie ma specjalnego znaczenia dla pacjenta lub lekarza". - Taka ewolucja wirusa jest interesująca jedynie dla wirusologów. Z tego powodu do podobnych informacji należy podchodzić ze spokojem - wyjaśniła.

Resort zdrowia przekazał, że w przypadku podwariantu omikrona BA.2 we wtorek odnotowano 675 przypadków, zaś BA.3 - 275 przypadków; łącznie 950. Wariant omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2021 r. w RPA.

Zobacz także: Waldemar Kraska w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także