more_horiz
Wiadomości

"Wojna zawsze jest klęską ludzkości". Abp Gądecki w liście do Patriarchy Moskiewskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 09:33
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, by ten zaapelował do prezydenta Putina o zakończenie wojny.
Abp Gądecki poprosił Cyryla, aby zaapelował do rosyjskich żołnierzy, by nie uczestniczyli w tej niesprawiedliwej wojnie.
Abp Gądecki poprosił Cyryla, aby zaapelował do rosyjskich żołnierzy, "by nie uczestniczyli w tej niesprawiedliwej wojnie".Foto: facebook.com/Abp.Gadecki

"Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina, by zaprzestał bezsensownej walki z narodem ukraińskim, w której giną niewinni ludzie, a cierpienie dotyka nie tylko żołnierzy, ale i osoby cywilne - zwłaszcza kobiety i dzieci" - napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście do prawosławnego hierarchy.

"Proszę Cię, jak najpokorniej, byś zaapelował o wycofanie wojsk rosyjskich z suwerennego państwa, którym jest Ukraina" - podkreślił w liście. Dodał, że "żaden powód, żadna racja nigdy nie usprawiedliwia decyzji o rozpoczęciu inwazji wojskowej na niepodległy kraj, bombardowania osiedli mieszkalnych, szkół, czy przedszkoli".

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że wojna jest zawsze klęską ludzkości. "Ta wojna - jak pisałem w poprzednim liście - z racji bliskości obu narodów i ich chrześcijańskich korzeni - tym bardziej pozbawiona jest sensu. Czyż wolno niszczyć kolebkę chrześcijaństwa na słowiańskiej ziemi, miejsce chrztu Rusi?" - napisał.

"Moralny obowiązek"

Abp Gądecki poprosił również Cyryla, aby zaapelował do rosyjskich żołnierzy, "by nie uczestniczyli w tej niesprawiedliwej wojnie, aby odmawiali wykonywania rozkazów, których skutkiem - jak już to widzimy - są liczne zbrodnie wojenne". "Odmowa wykonania rozkazu w takiej sytuacji jest obowiązkiem moralnym" - zaznaczył w liście.

Napisał jednocześnie, aby Cyryl wezwał wszystkich prawosławnych braci w Rosji, by podjęli post i modlitwę w intencji "ustanowienia sprawiedliwego pokoju na Ukrainie".

Czytaj także:

Przewodniczący Episkopatu zwrócił się do Cyryla już po raz drugi. Poprzedni list, wysłany 14 lutego, był skierowany do biskupów prawosławnych i katolickich Rosji i Ukrainy.

Abp Gądecki apelował wówczas, by połączyć "duchowy wysiłek wyznawców Chrystusa różnych wyznań w Rosji, na Ukrainie i w Polsce, aby zażegnać widmo kolejnej wojny w naszym regionie".

jb

Zobacz także

Zobacz także