more_horiz
Wiadomości

Pacjenci z Ukrainy trafią do szpitali w Europie? Jest stanowisko ministra zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 17:28
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że przy współpracy z Komisją Europejską mają powstać rozwiązania, które pozwolą na przekazywanie europejskim szpitalom pacjentów z Ukrainy, m.in. dzieci potrzebujące długotrwałego leczenia.
Minister zdrowia Adam Niedzielski: potrzebne są rozwiązania, by do szpitali w Europie przekazywać pacjentów z Ukrainy
Minister zdrowia Adam Niedzielski: potrzebne są rozwiązania, by do szpitali w Europie przekazywać pacjentów z Ukrainy Foto: Ministerstwo Zdrowia/Twitter

W Polsce z oficjalną wizytą przebywała w poniedziałek komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Stella Kyriakides. Wspólnie z szefem MZ odwiedziła m.in. szpital, gdzie leczeni są pacjenci z Ukrainy uciekający po rosyjskiej napaści na swój kraj, oraz punkt medyczny przy punkcie recepcyjnym, gdzie obywatele Ukrainy uzyskują pomoc. Komisarz i minister wizytowali Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz punkt Hala Kijowska w Młynach k. Korczowej.

- To, co tutaj widzimy, to jeden ze skutków agresji, to obraz, który robi wrażenie - stwierdził Niedzielski na konferencji przed punktem recepcyjnym w Młynach k. Korczowej. Minister akcentował, że Polska przyjmuje wszystkich uchodźców z Ukrainy. - Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, w której liczba napływających uchodźców rośnie. Dobowo przekraczamy 100 tys. osób. Ogólna liczba uchodźców przekroczyła już ponad milion zaznaczył.

Trudna sytuacja pacjentów z Ukrainy

Wyjaśniał, że w związku z napływem uchodźców do polskich szpitali trafiają także pacjenci z Ukrainy. - Są to pacjenci z granicy w stanie ciężkim wymagający zaopatrzenia oraz pacjenci z punktów recepcyjnych, kierowani do szpitali ze względu na pogorszenie stanu zdrowia - wskazał.

- Wiele osób, które tutaj są mają za sobą bardzo ciężką drogę, która często trwała wiele dni. Osoby, które przybywają są odwodnione, mają pogorszony stan zdrowia. To również niestety dotyczy dzieci. I dzieci są tą grupą, na której chcemy się skupić - kontynuował.

"Polska jest otwarta na pomoc, ale to jest egzamin dla całej Unii Europejskiej"

- Będziemy chcieli we współpracy z Komisją Europejską, z panią komisarz, zagwarantować takie rozwiązania, które pozwolą przekazać dzieci do innych szpitali w Europie, by w Polsce nie dochodziło do sytuacji, że mamy dużo przyjęć, a mało wypisów - powiedział szef MZ.

Zaznaczył, że pomocy wymagają nie tylko osoby, które ucierpiały podczas podróży z Ukrainy np. w wypadkach, ale także pacjenci onkologiczni, wymagający długoterminowego leczenia.

Minister dziękował personelowi medycznemu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc. - Polska jest otwarta na pomoc, ale to jest egzamin dla całej Unii Europejskiej. To jest egzamin, w ramach którego musimy wszyscy okazać solidarność - podkreślił.

- Jesteśmy na pierwszej linii pomocy, ale chcemy mieć poczucie i dzięki dzisiejszym rozmowom mam takie poczucie, że za nami stoi solidny partner. Partner, który nam pomoże i pozwoli na to, żebyśmy nadal mogli przyjmować uchodźców, rodziny. Tak, żeby Ci, którzy walczą na Ukrainie mogli walczyć w poczuciu bezpieczeństwa o ich rodziny - podsumował Adam Niedzielski.

Podziękowania dla Polski

Komisarz Kyriakides na wspólnej konferencji z Niedzielskim dziękowała Polakom za pomoc uchodźcom z Ukrainy. - Jako Europa stoimy u boku Polski w tym wysiłku, tak samo jak stoimy u boku Ukrainy. Na tym polega europejska solidarność i europejskie wartości - mówiła. - Chcę podziękować Polakom, organizacjom, które pracują na miejscu, lekarzom, pielęgniarkom, wolontariuszom za otwarte serca i udzielanie pomocy w tej bolesnej sytuacji - dodała komisarz.

- Zabezpieczyliśmy ponad 10 tys. łóżek szpitalnych w innych państwach członkowskich, żeby być w stanie przekazywać sobie pacjentów wymagających opieki. Są to łóżka pediatryczne, onkologiczne, dla osób z poparzeniami - wskazała.

Podkreśliła, że ważne jest, by pacjenci mogli kontynuować terapie. - Jesteśmy tutaj, aby wspierać Polskę w każdy możliwy sposób - zaznaczyła Kyriakides.

Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. W niedzielę, 6 marca, liczba osób, które w poszukiwaniu schronienia uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ms

Zobacz także

Zobacz także