more_horiz
Wiadomości

Dzieci z Ukrainy będą musiały się w Polsce zaszczepić. Jasne stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 09:59
Obowiązkiem szczepień ochronnych są objęte dzieci przebywające w Polsce dłużej niż trzy miesiące. Dla pozostałych osób szczepienia są dobrowolne.
MZ: Ukraińskie dzieci są objęte polskim kalendarzem szczepień
MZ: Ukraińskie dzieci są objęte polskim kalendarzem szczepieńFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Dzieci, które przekroczyły granice Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, przebywające w naszym kraju powyżej trzech miesięcy są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych zgodnie z programem - zaznacza Ministerstwo Zdrowia.

Rodzice dzieci przebywających przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać je szczepieniom ochronnym określonym w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) jako obowiązkowe dla obywateli RP.

Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w PSO, są obowiązkowe dla dzieci urodzonych na terenie Polski. Szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza. 

Szczepienia przeciw COVID-19

Osoby z Ukrainy, przybywające do naszego kraju, mają też możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19. Warunkiem jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także