more_horiz
Wiadomości

"Czynicie ten świat lepszym". Premier złożył życzenia kobietom z okazji ich święta

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 21:11
Premier Mateusz Morawiecki, za pośrednictwem mediów społecznościowych, złożył życzenia kobietom w dniu ich święta.
Premier Mateusz Morawiecki złożył życzenia kobietom
Premier Mateusz Morawiecki złożył życzenia kobietomFoto: Mateusz Morawiecki/Facebook

- Dzisiaj, 8 marca, w dniu waszego święta, chciałbym Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy uznania i szacunku - mówi premier. Podkreśla, że w tym roku święto to ma inny wymiar w związku z wojną na Ukrainie.

Jak podkreślał Mateusz Morawiecki, niestety, od ataku Rosji na Ukrainę "jakby ta radość i światło zniknęły z naszego świata".

"Czynicie świat lepszym"

- Dlatego w tym szczególnym dniu chciałbym się zwrócić właśnie do was: to wy czynicie ten świat lepszym, to wy pokazujecie, że troska jest ważniejsza niż władza, a współpraca jest ważniejsza niż rywalizacja. To wy dajecie światu piękno i pokój i chciałbym też, w tym szczególnym dniu tego życzyć - wam i nam wszystkim, i sobie, żebyśmy 8 marca, za rok, wszyscy mogli świętować ten dzień w pełnym bezpieczeństwie i pokoju - mówi premier.

Inicjatywa pierwszej damy

Pierwsza Dama Agata Kornhauser - Duda zainicjowała w mediach społecznościowych akcję "Rosyjskie Kobiety Zatrzymajcie Wojnę", w której chodzi o sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Należy umieścić w sieci swoje zdjęcie z kartką papieru, na której jest napisane to hasło z hasztagiem. Do akcji przyłączyły się m.in. kobiety pracujące w Kancelarii Prezydenta.

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.

pkur

Zobacz także

Zobacz także