more_horiz
Wiadomości

Ilu uchodźców z Ukrainy jest już w Polsce? Nowy raport Straży Granicznej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 08:28
Od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski przybyło łącznie 1,33 mln uchodźców - informuje Straż Graniczna. Wśród nich 93 proc. stanowią Ukraińcy. W środę do godz. 7 granicę przekroczyło 33,5 tys. osób.
1,33 mln uchodźców z Ukrainy przekroczyło polską granicę
1,33 mln uchodźców z Ukrainy przekroczyło polską granicęFoto: PAWEL JASKOLKA/REPORTER

Oprócz obywateli Ukrainy granicę przekroczyli obywatele Polski (1 proc.) oraz obywatele prawie 100 różnych państw (6 proc.) - podała SG.

Minionej doby funkcjonariusze odprawili 125,8 tys. podróżnych z Ukrainy. W niedzielę 6 marca było ich najwięcej od początku rosyjskiej agresji - wtedy odprawiono 142,4 tys. osób, a w poniedziałek 7 marca 141,5 tys. uchodźców.

Polska pomoc dla uchodźców

Środa to czternasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. 7 marca do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju. Projekt ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy umożliwia obywatelom tego kraju uciekającym przed wojną podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji czy zapewnienie opieki zdrowotnej.

Proponowana ustawa przewiduje też stworzenie w budżecie państwa nowej rezerwy celowej na pomoc obywatelom Ukrainy. Premier będzie mógł także zablokować planowane wydatki z całego budżetu państwa w celu wykonania zadań z tego zakresu.

Przewiduje także świadczenie dla podmiotów, w szczególności osób fizycznych, które zapewnią uchodźcom zakwaterowanie i wyżywienie. Będzie to 40 złotych dziennie wypłacane przez maksymalnie 60 dni. Pomoc finansowa będzie przysługiwała też uchodźcom z Ukrainy. Zgodnie z propozycją dostana oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także