more_horiz
Wiadomości

Sejm za dalszymi pracami nad reformą Kodeksu karnego. Projekt resortu trafi do komisji

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 20:18
Do dalszych prac w komisji trafi rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada m.in. zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa. Sejm nie zgodził się w środę (09.03.) na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskowała Koalicja Obywatelska.
Sejm za dalszymi pracami nad reformą Kodeksu karnego
Sejm za dalszymi pracami nad reformą Kodeksu karnegoFoto: Twitter.com/KancelariaSejmu

Za wnioskiem o odrzucenie proponowanej noweli zagłosowało 140 posłów, przeciwko było 239, a 77 wstrzymało się od głosu. Tym samym rządowy projekt nowelizacji został skierowany do dalszych prac legislacyjnych w sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Uzasadniając wniosek KO o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, poseł tego klubu Tadeusz Zwiefka mówił w środę w Sejmie, że surowość kar, a także ich zakres to tylko jeden z elementów wymiaru sprawiedliwości, natomiast "represyjność systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce to coś, co wybija się na pierwszy plan". Zauważył przy tym, że żadna ze zgłoszonych przez środowisko prawnicze uwag do projektu nie została uwzględniona.

Założenia reformy

Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma Kodeksu karnego zakłada m.in. podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. 

Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Decyzja o tym będzie zależała od uznania sądu, który będzie mógł wymierzyć tę karę w dwóch sytuacjach: jeżeli sprawca był skazywany już wcześniej za najpoważniejsze, określone przestępstwa lub jeżeli jego wyjście na wolność będzie zagrażało bezpieczeństwu ludzi.

W projekcie zaproponowano też zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym. Za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem będzie grozić kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie. Obecnie jest to do 15 lat więzienia. Takiej samej karze podlegać będzie zgwałcenie dziecka, które obecnie zagrożone jest karą od 3 do 15 lat więzienia. Przestępstwa pedofilii nie będą się też przedawniać.

Czytaj również:

Nowe typy przestępstw 

Wzrosną też wymiary kar za m.in. rozbój, porwanie dla okupu, handel ludźmi, kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą czy pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem. Projekt wprowadza też nowe typy przestępstw. Karalne ma być m.in.: zlecenie zabójstwa, przygotowania do zabójstwa, uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem, wymuszenie mienia poprzez szantaż.

 » WIĘCEJ INFORMACJI SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Proponowane zmiany zakładają też konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Przepadek auta będzie stosowany w przypadkach gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila, jeśli spowodowuje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub niezależnie od stopnia stanu nietrzeźwości w sytuacji recydywy.

Projekt powiela wiele rozwiązań z obszernych zmian prawa karnego z czerwca 2019 r., których sposób uchwalenia zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. TK wskazał, że projekt noweli był procedowany w niewłaściwym trybie i bez zachowania wymaganych terminów - Sejm bowiem uchwalił wtedy nowelizację w ciągu dwóch dni.

Zobacz także: Zbigniew Kuźmiuk w Polskim Radiu 24

nt

Zobacz także

Zobacz także