more_horiz
Wiadomości

Prezydent: w Polsce są prokuratorzy z Hagi. Zbierają od Ukraińców dowody zbrodni wojennych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 16:07
- W Polsce przebywa grupa prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego - poinformował prezydent Andrzej Duda. Wyjaśnił, że śledczy zbierają dowody zbrodni wojennych od Ukraińców, którzy uciekli z kraju. Takimi dowodami są choćby zdjęcia i nagrania zbrodni popełnianych przez Rosjan.
Zbrodnie wojenne na Ukrainie
Zbrodnie wojenne na UkrainieFoto: PAP/AA/ABACA

Podczas spotkania z amerykańską wiceprezydent Kamalą Harris w Warszawie, prezydent Andrzej Duda potwierdził, że  prokuratorzy Międzynarodowego Trybunału Karnego zbierają dowody od Ukraińców, którzy uciekli z kraju. Prezydent tłumaczył, że do Polski przybywają uchodźcy z Ukrainy, ludzie, którzy byli świadkami zniszczenia ich domów, zabijania ich sąsiadów, bombardowania szpitali, strzelania do cywilów, do dzieci. - To są dowody z zeznań świadków, to są także dowody, które są w ich smartfonach - powiedział Andrzej Duda, dodając, że są to dowody czynów, których sprawcami są Rosjanie. Prezydent przyznał, że wierzy, iż zaowocuje to aktami oskarżenia, które doprowadzą do skazania zbrodniarzy.


Polska powołała centrum dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie 

Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej agresji na Ukrainę prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan na początku marca poinformował, że MTK wszczął śledztwo "obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy". Kilka dni później szef MSZ Zbigniew Rau, po spotkaniu w Rzeszowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem poinformował, że Polska powołuje centrum dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie i liczy na współpracę w tym zakresie z USA.

O sprawę pytana była wiceprezydent USA Kamala Harris, która oświadczyła, że jeśli chodzi o zbrodnie i pogwałcenie zasad międzynarodowych - bardzo jasne jest to, że jakikolwiek celowy atak na niewinnych cywilów stanowi naruszenie, pogwałcenie tych zasad. Przypomniała, że ONZ ustanowiła proces w oparciu, o który nastąpi śledztwo. - My również będziemy w tym uczestniczyć w sposób konieczny i odpowiedni - zadeklarowała wiceprezydent USA.

Bombardowanie szpitali i szkół

Ukraińskie władze, ale także organizacje praw człowieka i dziennikarze wielokrotnie alarmowali, że Rosjanie popełniają na Ukrainie zbrodnie wojenne. Chodzi przede wszystkim o bombardowanie dzielnic mieszkalnych, szpitali i szkół, ale także o stosowanie zabronionej traktatami amunicji kasetowej.
Śledztwo w związku z wojną na Ukrainie rozpoczęły zarówno Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, jak i Międzynarodowy Trybunał Karny.


Posłuchaj
00:49 11617387_1.mp3 Prezydent A. Duda: w Polsce są prokuratorzy z Hagi. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także