more_horiz
Wiadomości

Ograniczenie tranzytu ciężarówek do Rosji i na Białoruś? Rzecznik rządu: zrobiono pierwszy krok

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 16:02
Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premier Litwy Ingridą Szimonyte o ograniczeniu tranzytu samochodów ciężarowych z Rosji i Białorusi. Wyraził również nadzieję, że decyzje bilateralne w tej sprawie zapadną w najbliższym czasie.
Rzecznik rządu Piotr Mueller: premier rozmawiał o ograniczeniu tranzytu z i do Rosji
Rzecznik rządu Piotr Mueller: premier rozmawiał o ograniczeniu tranzytu z i do RosjiFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Z kolei pytany o ograniczenie tranzytu kolejowego Nowym Jedwabnym Szlakiem z Chin do Europy przez Rosję i Białoruś wskazał na potrzebę porozumienia na szczeblu europejskim. Zaznaczył, że większość towarów jadących z Chin przez Rosję, Białoruś i Polskę trafia do Europy Zachodniej.

Wspierające obecnie Rosję Chiny cały czas wysyłają przez jej terytorium i Białoruś pociągi z kontenerami przeznaczonymi dla odbiorców zachodnich. Szlak łączący Chiny i Europę, idący przez Rosję i Białoruś, dociera do polskiego terminalu Małaszewicze, określanego jako brama z Chin do Unii Europejskiej.

Dziś największa chińska gazeta "Renmin Ribao" poinformowała o odprawieniu kolejnego pociągu towarowego z Chin do Europy przez Rosję. Pociąg z 50 kontenerami wyjechał wczoraj z Gansu w północnowschodnich Chinach, a jego cel to Hamburg. Pociąg przejedzie przez Rosję, Białoruś i Polskę.

Nowy Jedwabny Szlak

Chiny bardzo mocno stawiają na rozwój swojego sztandarowego projektu gospodarczego - Nowego Jedwabnego Szlaku, który ma łączyć je z ich zachodnimi rynkami zbytu, promując przy tym szczególnie kolej.

Pod koniec ubiegłego roku, już w czasie gdy wojska rosyjskie gromadziły się wzdłuż granic Ukrainy, niemieckie Deutsche Bahn utworzyły nową spółkę DB Cargo Transasia z siedzibą w Szanghaju, by zwiększyć obsługę połączeń kolejowych między Chinami a Europą. W 2020 roku Deutsche Bahn przewiozły na trasach przez Rosję 200 tysięcy kontenerów. Niemiecka spółka planuje, że w 2025 roku będzie to już 500 tysięcy kontenerów.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:14 11621777_1.mp3 Rzecznik rządu o działaniach wobec tranzytu towarów do i z Rosji - (IAR)

 

es

Zobacz także

Zobacz także