more_horiz
Wiadomości

Specjalne pociągi z uchodźcami z Ukrainy. Szefernaker: Niemcy poprosili o ich wstrzymanie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 15:25
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział, że każdemu uchodźcy wojennemu z Ukrainy, który dobrowolnie chce się udać do innego państwa w Unii Europejskiej, polski rząd zapewnia bezpłatny transport. Szefernaker powiedział, że obecnie trwają rozmowy z niemieckim MSW dotyczące transportu uchodźców.
Wiceszef MSWiA informował w niedzielę wieczorem (13.03), że niemieckie MSW poprosiło o wstrzymanie ostatnich trzech pociągów specjalnych z uchodźcami
Wiceszef MSWiA informował w niedzielę wieczorem (13.03), że "niemieckie MSW poprosiło o wstrzymanie ostatnich trzech pociągów specjalnych z uchodźcami"Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że każdemu uchodźcy z Ukrainy, który chce się udać do innego państwa Unii Europejskiej, polski rząd zapewnia bezpłatny transport kolejowy lub autokarowy. Podał, że pociągami specjalnymi do Niemiec wyjechało już z Warszawy, Krakowa i Katowic 27 tys. uchodźców z Ukrainy.

Prośba o wstrzymanie specjalnych pociągów

Wiceszef MSWiA powiedział, że w niedzielę wieczorem niemieckie MSW poprosiło o wstrzymanie ostatnich trzech pociągów, ponieważ po ich stronie zrobiło się wąskie gardło ich przyjmowania. Poinformował też dziennikarzy, że właśnie trwa wideokonferencja z ministrami transportu i spraw zagranicznych Niemiec dotycząca kolejnych dodatkowych dobrowolnych transportów dla tych, którzy chcą pojechać na Zachód.

- Bardzo się cieszę z deklaracji, która padła na początku tego wideospotkania, w którym uczestniczyłem. Nasi partnerzy wskazali, że rozbudują swoje punkty recepcyjne na granicy. Prawdopodobnie będą to punkty w Zgorzelcu i Rzepinie - powiedział wiceminister. Dodał, że już na roboczym poziomie zostanie doprecyzowane, czy to będą dokładnie te dwa punkty graniczne - po polskiej stronie Zgorzelec i Rzepin.

"Nie można czekać na wspólne unijne działania"

Paweł Szefernaker wyjaśnił, że w tych miejscach Niemcy będą mogli przejmować wszystkich, którzy chcą kontynuować swoją podróż na zachód - zostać w Niemczech, lub pojechać do innych państw. - Autokary niemieckie lub niemiecka kolej będą umożliwiały taką "sztafetową" podróż dalej na zachód Europy - wyjaśnił.

Powiedział, że to reakcja na doświadczenia ostatnich dni - nie można czekać na jakieś wspólne unijne działania, które wejdą za jakiś czas w życie - ocenił Szefernaker. Zaznaczył, że wielu Ukraińców potrzebuje tego transportu na zachód Europy, a pociągi czy autokary rejsowe nie wystarczają do tego celu - muszą być specjalne pociągi, dodatkowe autokary. 

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Myślę, że po tym dzisiejszym spotkaniu nie będzie takich problemów z wąskim gardłem po stronie naszych sąsiadów - zapewnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. 

Pytany, czy taka oferta przewozów pociągami będzie również do innych krajów, powiedział, że będzie to uzależnione od potrzeb tych osób, które trafiają do Polski oraz uzgodnień z partnerami zagranicznymi. Szefernaker podkreślił, że jeśli uchodźcy z Ukrainy będą chcieli od nas wyjechać do innych krajów, to wyjadą, ale nie ma obowiązkowej relokacji.

"Kilkaset tysięcy osób przejechało przez Polskę"

Wiceszef MSWiA pytany ile osób, z tych, które przekroczyły granicę, pozostało w Polsce, powiedział, że w tym momencie nie ma takich danych, choć ocenia, że jest to znacząca większość. Stwierdził, że będzie to wiadomo w momencie rejestracji uchodźców w Polsce - co rozpocznie się w środę. - Na pewno kilkaset tysięcy osób przejechało przez Polskę i traktowało nas jako kraj tranzytowy. Myślę, że ponad milion osób nadal jest w Polsce - podał swoją szacunkową ocenę.

» LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc «

Były premier, obecnie europoseł Koalicji Europejskiej Jerzy Buzek powiedział, że powinno się ustalić europejski system relokacji uchodźców z Ukrainy. W rozmowie z dziennikarzami w Senacie zwrócił uwagę, że "Polska nie może przyjąć milionów". Dodał, że w tej sprawie napisał list do unijnej komisarz do spraw transportu Adiny Vălean. - Żeby natychmiast zorganizować taki europejski transport. I w zasadzie ci ludzie powinni z Przemyśla wyjeżdżać do różnych miast europejskich - powiedział.

Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski przybyło milion 758 tysięcy osób uciekających przed wojną. Straż Graniczna poinformowała, że wczoraj odprawiono 82 tysiące 100 uchodźców. Dziś do 7.00 rano do naszego kraju wjechało 18 tysięcy 400 osób.

Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę przekazało, że atak Rosji "dotknął już około 18 mln ludzi na Ukrainie, z czego 6,7 mln osób to tzw. uchodźcy wewnętrzni. Ponadto prawie 3 mln mieszkańców 44-milionowej Ukrainy uciekło przed działaniami zbrojnymi za granicę". 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także