more_horiz
Wiadomości

"Mam nadzieję, że poczujecie się jak u siebie w domu". Pierwsza dama odwiedziła uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 21:06
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas odwiedzin w kolejnym prezydenckim ośrodku, w którym przebywają uchodźczynie z dziećmi, zapewniła o gotowości Polski do kontynuowania pomocy nie tylko Ukraińcom, którzy przybyli do naszego kraju, ale także tym, którzy zostali, by bronić wolności swojej ojczyzny.
Pierwsza dama spotkała się z uchodźcami w rezydencji prezydenckiej
Pierwsza dama spotkała się z uchodźcami w rezydencji prezydenckiejFoto: Twitter.com/@prezydentpl

- Wiem, że to nie to samo, ale mam nadzieję, że choć trochę poczujecie się panie jak u siebie w domu - powiedziała do przebywających w ośrodku. Małżonka prezydenta przypomniała także, że Polska wprowadziła specjalne regulacje zapewniające opiekę państwa obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju.

O wsparciu rozmawia się także z innymi państwami. Pierwsza dama zabiega o powołanie koalicji małżonek prezydentów na rzecz udzielania pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy.

"Wszyscy modlimy się o szybki koniec tej wojny"

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się także z kobietami, które schronienie przed wojną znalazły, wspólnie z dziećmi, w szkolnym schronisku młodzieżowym i są pod opieką Caritas. - Ogromnie się cieszę, że jesteście panie razem z dziećmi bezpieczne - powiedziała, zwracając się do kobiet, Agata Kornhauser-Duda.

- Bardzo się cieszę, że państwo znaleźli się pod opieką Caritasu, mogę zapewnić, że jesteście pod najlepszymi skrzydłami, szczególnie że wasze dzieci wymagają szczególnej opieki, a Caritas ma bardzo duże doświadczenie w opiece nad osobami z niepełnosprawnościami - mówiła. Dodała, że "staramy się zaopiekować chorymi dziećmi, osobami niepełnoprawnymi, sierotami, podopiecznymi ośrodków pomocy społecznej i na coraz szerszym polu współpracujemy z ośrodkami zza granicy".

Rosyjska inwazja dotknęła już około 18 mln ludzi na Ukrainie, z czego 6,7 mln osób to tzw. uchodźcy wewnętrzni - przekazało w poniedziałek biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę (PAP) Rosyjska inwazja dotknęła już około 18 mln ludzi na Ukrainie, z czego 6,7 mln osób to tzw. uchodźcy wewnętrzni - przekazało w poniedziałek biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę (PAP)

- Zdajemy sobie sprawę, jak trudna jest obecna sytuacja na Ukrainie. To nieuprawniony atak na wolność suwerennego kraju. Nasi bracia Ukraińcy walczą nie tylko o własną wolność, ale o wolność nas wszystkich w Europie, a nawet na świecie. Wszyscy modlimy się o szybki koniec tej wojny i pokój - podkreśliła. Małżonka prezydenta poprosiła także kobiety, by te "znalazły w sobie siłę i odwagę do przetrwania tej trudnej sytuacji oraz by nie traciły nadziei, że wkrótce uda im się spotkać z bliskimi w ich własnym, wolnym kraju".

"Cały świat powinien poznać prawdę o tragedii"

Wcześniej Agata Kornhauser-Duda dołączyła do apelu żony prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej o nagłośnienie tragedii ukraińskich kobiet i dzieci. W opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta nagraniu podkreśliła, że rosyjska napaść na Ukrainę to wielki szok dla każdego, komu bliskie są prawa człowieka i pragnienie wolności. Jak wskazała, szczególnym bólem napawa wszystkich tragedia dzieci, zabitych, rannych, pozbawionych dachu nad głową, osieroconych oraz zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

- Dlatego gorąco popieram pani apel o to, aby ludzie dobrej woli na całym świecie, w tym szczególnie kobiety, włączyły się dzisiaj w pokojową walkę o prawdę. Cały świat powinien poznać prawdę o tragedii, która rozgrywa się teraz na Ukrainie. Powinny ją poznać także kobiety, żony i matki, obywatelki Federacji Rosyjskiej. Dramat ukraińskich dzieci trzeba natychmiast powstrzymać - oświadczyła Agata Kornhauser-Duda.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng, mbl

Zobacz także

Zobacz także