more_horiz
Wiadomości

"Dokumentujemy akty okrucieństwa i zbrodnie wojenne na Ukrainie". Prokurator z Hagi z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 20:02
W związku ze śledztwem w sprawie zbrodni wojennych Rosji popełnianych na terenie Ukrainy do Polski przyjechał Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan. Prokurator MTK i Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wspólnie wizytowali punkt recepcyjny dla uchodźców przy przejściu granicznym w Medyce. - Żaden człowiek nie ma licencji na zabijanie cywilów - podkreślono.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że Polska dokumentuje zbrodnie Rosji i będzie w tej sprawie współpracowała z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że Polska dokumentuje zbrodnie Rosji i będzie w tej sprawie współpracowała z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w HadzeFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan powiedział, że biuro prokuratorskie w Hadze ma wszelką jurysdykcję, żeby przeprowadzić śledztwo w sprawie ataku Rosji na Ukrainę.

Karim Khan i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwiedzili punkt recepcyjny dla uchodźców w Medyce. - Kiedy patrzycie na nas, cały świat patrzy na Ukrainę. Żaden człowiek z bronią pociskiem, czy z jakąkolwiek rakietą nie ma licencji na zabijanie cywilów. Cywile i obiekty cywilne powinny być chronione, jeńcy wojenni powinni być traktowani z poszanowaniem ich praw i godności. I naciskać na to, że nie ma tolerancji wobec żadnych zbrodni przeciwko dzieciom, wobec przestępstw na tle seksualnym, na tle płci - a ich liczba będzie wzrastać wraz z nasilaniem się działań wojennych - powiedział Karim Khan.

Polska dokumentuje zbrodnie

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że Polska dokumentuje zbrodnie Rosji i będzie w tej sprawie współpracowała z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. - Jako że polska prokuratura przed przeszło tygodniem wszczęła już postępowanie, mogę państwa poinformować, że zebrano ponad 300 świadectw procesowych, czyli protokołów zeznań świadków, którzy opisują konkretne występki, które miały miejsce w związku z napaścią Rosji na Ukrainę - powiedział Zbigniew Ziobro. Dodał, że od świadków udało się też uzyskać dokumenty zdjęciowe i materiał filmowy.

Z wnioskiem i apelem o podjęcie śledztwa w sprawie działań Rosji przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zwróciło się 41 państw, w tym Polska.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także