more_horiz
Wiadomości

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Andrzej Sadoś: do Polski przyleci zespół KE

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 16:44
Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś poinformował, że we wtorek do Polski przyleci delegacja z Komisji Europejskiej, która będzie pracowała wraz z administracją rządową nad pomocą dla uchodźców wojennych z Ukrainy. 
W najbliższy wtorek do Polski przyleci delegacja z Komisji Europejskiej
W najbliższy wtorek do Polski przyleci delegacja z Komisji Europejskiej Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Polska zaapelowała o lepszą koordynację działań w Komisji Europejskiej i wsparcie finansowe dla krajów, do których uciekają przed wojną uchodźcy z Ukrainy. Mówił o tym w Brukseli ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.

Delegacja KE w Polsce 

Ambasador podkreślał, że Polska, która przyjęła już ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy, nie zamierza tworzyć dla nich obozów, ale chce szybkiej integracji. Dodał, że rząd w Warszawie przygotuje odpowiednie programy, jednak do tego potrzebna byłaby też synchronizacja działań w Komisji i oferta finansowa. Ambasador Andrzej Sadoś poinformował, że w najbliższy wtorek do Polski przyleci delegacja z Komisji.

- Bardzo dobrze, choć jest to 23. dzień wojny. Żeby wykorzystać zadeklarowane fundusze, Komisja Europejska musi przygotować odpowiednie procedury, a żeby przygotować te procedury, musi - jak sama twierdzi - rozpoznać potrzeby. Taki jest cel wizyty zespołu Komisji Europejskiej, który ma być Warszawie. Staramy się tworzyć pewien nacisk na to, by Komisja Europejska, biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności, również dostosowała do tych okoliczności zarówno procedury, jak i tempo swoich postępowań - powiedział ambasador Andrzej Sadoś.

Polska do tej pory nie otrzymała żadnego dodatkowego wsparcia finansowego z unijnego budżetu z puli przeznaczonej na złagodzenie skutków wojny na Ukrainie.

Posłuchaj
00:31 11634889_1.mp3 Andrzej Sadoś: najbliższy wtorek do Polski przyleci delegacja z Komisji Europejskiej (IAR)

Czytaj więcej:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

nj

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także