more_horiz
Wiadomości

Nie żyje prof. Marian Zembala. Prezydent: to był człowiek o wielkiej osobowości

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 12:08
Zmarł prof. Marian Zembala - wybitny kardiochirurg, były minister zdrowia. "Z wielkim smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość o odejściu Prof. Mariana Zembali" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
Zmarł prof. Marian Zembala
Zmarł prof. Marian ZembalaFoto: PAP/Hanna Bardo

"Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" - napisał na Twitterze w sobotę szef resortu zdrowia.

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość o odejściu Prof. Mariana Zembali - wybitnego kardiochirurga, współtwórcy i dyrektora i lidera Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, światowej klasy naukowca, byłego Ministra Zdrowia, Człowieka o wielkiej osobowości. RIP" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Prof. Marian Zembala miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. – również pierwszy raz w Polsce – przeszczepił choremu płuca i serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia. Mieszkał w Tarnowskich Górach.

Papieski order Pro Ecclesia et Pontifice

W 2012 r. profesor otrzymał papieski order Pro Ecclesia et Pontifice ("Dla Kościoła i Papieża"). To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez urząd papieski osobom świeckim.

- Ten medal to pokłon dla wszystkich, którzy służą bliźnim. Ja jestem tylko jednym z bardzo wielu z nich. Służenie bliźnim jest służeniem Bogu, nie trzeba się tego wstydzić. A służba bliźnim, nie tylko w medycynie, ale w każdym działaniu, jest potrzebą chwili – mówił wówczas kardiochirurg, podkreślając, że chrześcijańskie wartości leżą u podstaw dzisiejszej Europy – z jej otwartymi granicami, z możliwością współpracy i z potężnym dofinansowaniem oraz rozwojem kraju dzięki funduszom unijnym.

dn

Zobacz także

Zobacz także