more_horiz
Wiadomości

"Odszedł nestor polskiej kardiologii". Mateusz Morawiecki wspomina prof. Mariana Zembalę

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 15:41
W wieku 72 lat zmarł wybitny kardiochirurg, były minister zdrowia Profesor Marian Zembala. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "odszedł nestor polskiej kardiologii, człowiek wielkiego serca". Zaznaczył, że "Polska straciła wybitnego lekarza i wielkiego patriotę".
Premier o prof. Marianie Zembali: miałem zaszczyt czerpać z jego rad
Premier o prof. Marianie Zembali: miałem zaszczyt czerpać z jego radFoto: Twitter.com/MorawieckiM

"Odszedł Profesor Marian Zembala. Nestor polskiej kardiologii, człowiek wielkiego serca. Miałem zaszczyt czerpać z jego rad. Polska straciła wybitnego lekarza i wielkiego patriotę. Panie Profesorze, dziękuję za wszystko" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Profesora Zembalę, w mediach społecznościowych, wspomniał też minister zdrowia Adam Niedzielski. "Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" - napisał szef resortu zdrowia.

Prof. Marian Zembala i pierwszy przeszczep serca w Polsce

Urodzony w 1950 r. w Krzepicach prof. Marian Zembala był kardiochirurgiem i transplantologiem, uczniem prof. Zbigniewa Religi, któremu asystował podczas pierwszego udanego przeszczepu serca. W 1997 r. jako pierwszy w Polsce przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, w 2001 r. również jako pierwszy w Polsce z sukcesem przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce.

Kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - jedną z czołowych placówek o tym profilu w kraju. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk, konsultantem krajowym z zakresu kardiochirurgii. Pełnił funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów. Prof. Marian Zembala był pierwszym Polakiem kierującym tą organizacją w jej ponad trzydziestoletniej historii.

Medal Pro Ecclesia et Pontifice

W 2012 r. profesor otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice - Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim.

Od czerwca do listopada 2015 r. był ministrem zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz (PO), był też posłem Platformy Obywatelskiej.

Prof. Marian Zembala mieszkał w Tarnowskich Górach.

nt

Zobacz także

Zobacz także